Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych w swoim oświadczeniu podkreśla radość z pozytywnych zmian na listach leków refundowanych i projektu marcowej listy, który “obfituje w nowości”.
“Z satysfakcją przyjęłam informację, że na marcowym projekcie listy wskazanie Kadcyli (trastuzumab emtanzyna), leku już refundowanego, rozszerzone zostaje o leczenie pooperacyjne chorych na wczesnego HER2-dodatniego raka piersi z chorobą resztkową. Oznacza to, że od 1 marca 2022 roku ta grupa chorych będzie miała dostęp do systemowego leczenia uzupełniającego, dzięki któremu otrzyma szanse na całkowite wyleczenie. Także dla pacjentów z rakiem prostaty, u których nie wystąpiły jeszcze przerzuty udostępnione będą aż trzy nowoczesne terapie: apalutamid, darolutamid oraz enzalutamid” – mówi Krystyna Wechmann, prezes zarządu fundacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.
PKPO w swoim komentarzu podkreśla, że nadal jest mnóstwo wyzwań, związanych z kolejnymi grupami chorych, których potrzeby wciąż pozostają niezaspokojone, jak chociażby pacjenci z rakiem wątrobowokomórkowym, którzy oczekują na atezolizumab w skojarzeniu z bewacyzumabem w pierwszej linii leczenia. W podobnej sytuacji znajdują się chorzy zaawansowanym rakiem pęcherza, o którym od lat się mówi, że jest zapomnianym nowotworem – “Wierzymy, że negocjacje w Ministerstwie Zdrowia zakończą się szybko i z sukcesem, a chorzy z rakiem pęcherza i ich bliscy będą wkrótce mogli cieszyć się ze zmian na listach refundacyjnych, jak beneficjenci marcowej listy leków refundowanych, w przeciwnym razie, w świetle ostatniej rekomendacji prezesa AOTMiT, pacjenci ci nie będą mogli nawet skorzystać z Ratunkowego Dostępu do Terapii Lekowych.”
“Obserwujemy też dążenie Ministerstwa Zdrowia do kompleksowego zaspokojenia potrzeb w poszczególnych obszarach terapeutycznych czy jednostkach chorobowych takich jak rak nerkowokomórkowy, którego nowy program leczenia mamy nadzieję znajdzie się majowej liście. Czekamy też na poszerzenie pierwszej linii leczenia niedrobnokomórkowego raka płuca o podwójną immmunoterapię, leczenie ograniczone w czasie do dwóch lat, w uzasadnionych przypadkach nie wymagające przeprowadzenia badania w kierunku poziomu ekspresji białka PD -L1” – wskazuje PKPO.
“Projekt marcowej listy refundacyjnej – to spełnienie oczekiwań chorych na szpiczaka plazmocytowego, którzy od marca będą mieli dostęp do leczenia, odpowiadającego wytycznym EMA” – podkreśla w oświadczeniu PKPO, wskazując że w projekcie marcowej listy leków refundowanych znalazły się terapie dla chorych na szpiczaka plazmocytowego. Jednocześnie wymienia kolejne nowe terapie w hematoonkologii, które są obecnie przedmiotem postępowań refundacyjnych.
“Rozumiemy, że proces refundacyjny wymaga czasu, rozmów i nakładów, jednak pozytywne zmiany w ostatnim czasie pozwalają chorym żyć z nadzieją, że ich potrzeby zostaną zauważone i spełnione. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych stara się dostrzegać potrzeby wszystkich grup chorych, a zwłaszcza podejmować działania rzecznicze w imieniu tych pacjentów, którzy nie mają swojej reprezentacji w postaci organizacji, dlatego prowadzimy rozmowy dotyczące wielu terapii i wszystkie są dla tak samo ważne” – przypomina Aleksandra Rudnicka, rzecznik fundacji Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych.