Mimo odwołania stanu epidemii, wirus SARS-CoV-2 jest wciąż aktywny. Do najbardziej narażonych na zachorowanie należą pacjenci po przeszczepach oraz leczący się z powodu chorób hematologicznych i onkologicznych. Ankieta przeprowadzona przez organizacje pacjentów wskazuje, że 66 proc. z nich obawia się kolejnej fali pandemii.
W ankiecie wypowiedzieli się pacjenci – podopieczni Fundacji: OnkoCafe, Carita, Alivia, Transplantacja LIVER Strong oraz Stowarzyszenia Hematoonkologiczni. Ankieta wskazała, jakie są nastroje pacjentów w związku ze zniesieniem większości obostrzeń dotyczących COVID -19 oraz czy podejmują oni dodatkowe działania, wiedząc że choroba naraża ich na ciężki przebieg zakażenia. Wśród badanych były osoby chorujące m.in. na raka piersi, choroby nerek, pacjenci po przeszczepach. 78 proc. badanych była zaszczepiona przeciwko COVID-19. Ponad 61 proc. przyjęło trzy dawki szczepionki, a niemal 12 proc. było po czterech dawkach.
Wyniki ankiety pokazały, że aż 66 proc. respondentów pomimo zaszczepienia przeciwko COVID-19 obawia się kolejnej fali pandemii. 48 proc. postanowiło rezygnować z aktywności społecznych z obawy przed zakażeniem COVID-19, zaś 47 proc. badanych wyraziło chęć skorzystania z dodatkowego zabezpieczenia farmakologicznego przed COVID-19.
Szczepionki nie zabezpieczają w pełni pacjentów z niedoborami odporności. 42 proc. respondentów zachorowało na COVID-19, a u 15 proc. przebieg zakażenia był ciężki. U 1/5 badanych zakażenie koronawirusem wpłynęło na pojawienie się nowej, dodatkowej choroby, mowa tutaj m.in. o zatorze płucnym, zakrzepicy żyły szyjnej, alergii. U innych nastąpiło zaostrzenie bądź nawrót choroby podstawowej.
Osoby chorujące przewlekłe chciałyby skorzystać z dodatkowej formy zabezpieczenia przed COVID-19 – wskazała ankieta. Wskazywano na leki zabezpieczające przez zakażeniem SARS-CoV-2, do których należą m.in. długodziałające przeciwciała monoklonalne.
Z ankiety wynika, że 47 proc. respondentów zdecydowałoby się na dodatkową formę zabezpieczenia farmakologicznego przed COVID-19. Takie zabezpieczenie umożliwiłoby przede wszystkim zwiększenie aktywności zawodowych i społecznych, a także uzyskanie spokoju psychicznego i poczucia bezpieczeństwa. 83 proc. badanych uważa, że dodatkowe zabezpieczenie powinno być refundowane przez NFZ.
“Istnieje potrzeba wsparcia profilaktyki infekcji SARS-CoV-2 u chorych immunoniekompetentnych. Wybitni polscy eksperci onkologii, hematologii, transplantologii oraz chorób zakaźnych, w tym współpracujący z naszą Onkofundacją profesor Krzysztof Giannopoulos, w opublikowanym we wrześniu br. stanowisku, jako optymalną formę profilaktyki u pacjentów immunoniekompetentnych wskazują zastosowanie przeciwciał monoklonalnych w ramach profilaktyki przedekspozycyjnej. Takie postępowanie dotyczy osób, u których odpowiedź na szczepienie jest niezadowalająca i krótkotrwała lub nie występuje. To ważne, aby chorzy najbardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19, w tym pacjenci onkologiczni, mieli możliwość skutecznego zabezpieczenia” – podsumowuje wyniki ankiety Joanna Frątczak-Kazana, z Onkofundacji Alivia.