“Nie ma postępów w onkologii, brakuje rejestrów i wytycznych” – wskazują władze Fundacji Onkologicznej Alivia i apelują do Ministra Zdrowia o przekazanie pilnej informacji w sprawie stanu prac nad rejestrami medycznymi w onkologii oraz wytycznymi postępowania diagnostyczno-terapeutycznego.
Ministerstwo Zdrowia bezradne?
Fundacja Onkologiczna “Alivia” skierowała do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego list, w którym “wyraża zaniepokojenie niefrasobliwością i bezradnością Zbigniewa Króla, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia, zaprezentowaną podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia”.
“Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia z 17 lipca 2019 roku było poświęcone informacji Ministra Zdrowia w sprawie jakości w ochronie zdrowia. Według naszych danych stan systemu opieki onkologicznej w Polsce pozostaje dramatyczny – pacjenci nie mają dostępu do optymalnej diagnostyki i leczenia, a rejestry i wytyczne postępowania, które są podstawą uzdrowienia sytuacji i odpowiedzialnego planowania polityki zdrowotnej i wydatków na ochronę zdrowia, nie dość, że nie są należycie realizowane, to nawet nie są zaplanowane” – pisze Agata Polińska, Wiceprezes Fundacji Onkologicznej Alivia.
Brakuje rejestrów medycznych w onkologii
Autorzy listu zauważają, że “jedynym rejestrem z obszaru onkologii, który zostanie sfinansowany ze środków przeznaczonych na nowe rejestry, będzie KRN. Jest to rejestr epidemiologiczny, nie kliniczny – w dodatku o wątpliwej jakości zbieranych danych, co potwierdził nawet audyt zlecony przez Ministerstwo Zdrowia, który nie może służyć za źródło informacji o jakości świadczonych usług i ich wyniku zdrowotnym”.
Agata Polińska tłumaczy, że rejestry medyczne to narzędzia umożliwiające monitorowanie jakości i efektywności opieki onkologicznej, a tym samym planowanie polityki publicznej w oparciu o twarde dane pokazujące wynik zdrowotny chorych. Wytyczne naukowe stanowią zbiór zaleceń opartych na aktualnej wiedzy medycznej, dotyczących postępowania w danej jednostce chorobowej.
“Minister nie wskazał żadnego innego rejestru z obszaru onkologii, który byłby w planach resortu, ani konkretnego planu systematycznych działań mających na celu opracowanie takiego rejestru, które, jak sam powiedział, są niezbędne do jego odpowiedniego przygotowania” – dodała wiceprezes.
Pełna treść listu znajduje się tutaj.
źródło: Fundacja Onkologiczna Alivia / mzdrowie