Prosimy Ministra Zdrowia o danie możliwości korzystania z najlepszych dostępnych opcji ochrony przed nowotworami. Niech wprowadzany program dorównuje standardom międzynarodowym, niech zapewni najlepszą dostępną ochronę Polakom, ale także niech będzie sukcesem dla naszego państwa i umożliwi osiągnięcie założeń Narodowej Strategii Onkologicznej – mówi Anna Nowakowska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS.
Organizacje pacjentów onkologicznych po raz kolejny zabrały głos w sprawie szczepienia przeciwko HPV. Jego wprowadzenie jest zapowiadane od kilku lat. Pacjenci przypominają apel szesnastu organizacji z całej Polski, złożony na ręce ministra Adama Niedzielskiego 27 maja 2021 roku. “Z nadzieją przyjęliśmy deklarację rozpoczęcia jeszcze w tym roku programu bezpłatnych szczepień. Dzięki tej decyzji Polska jako ostatni kraj w Unii Europejskiej ma szansę, po wielu latach, dołączyć do krajów prowadzących działania na rzecz eliminacji nowotworów będących skutkiem zakażenia HPV” – piszą w swoim komunikacie.
Pacjenci deklarują, że “bardzo cieszy nas deklaracja objęcia szczepieniami od razu dwóch roczników dziewcząt i chłopców, co pozwoli wyrównać zaległości wynikające z opóźnienia we wprowadzaniu programu, z drugiej jednak strony niepokoi brak konkretnych informacji na temat planowanych działań edukacyjnych wyboru szczepionek, co może mieść znaczący wpływ na poziom wyszczepialności.”
Sygnalizowany przez pacjentów problem wyboru szczepionek związany jest z opinią Rady Przejrzystości z 27 grudnia 2022 – jest ona ich zdaniem “ogromnym zaskoczeniem i powodem do niepokoju”. Chodzi o to, że “sugeruje równoważność dostępnych na rynku szczepionek”, wśród których są produkty 2-walentne, 4-walentne i 9-walentne. W swoim stanowisku organizacje podkreślają, że bardzo ważne jest zapewnienie jak najszerszej ochrony, czyli stosowanie szczepionek o jak najwyższej walentności. Dlatego – jak piszą – “niemal wszystkie kraje europejskie realizują szczepienia przeciwko wirusowi HPV za pomocą szczepionki zapewniające najszerszy możliwy zakres ochrony. Również kraje z naszego regionu (Węgry, Słowacja, Czechy, Słowenia, Litwa, Łotwa, Estonia), które przeznaczają podobne środki na ochronę zdrowia jak Polska zdecydowały, że takie podejście się opłaca. Wiemy również, że wszystkie samorządy terytorialne w Polsce realizujące Programy Polityki Zdrowotnej dotyczące profilaktyki HPV oferują darmowe szczepienia przy zastosowaniu szczepionki o najszerszym zakresie ochrony (9-walentnej).”
“Wydaje nam się nieracjonalne, by wdrażając program bezpłatnych szczepień ograniczyć się do zapobiegania jedynie rakowi szyjki macicy, nie decydując się na ochronę przed innymi nowotworami HPV-zależnymi” – wskazuje Anna Nowakowska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS. I dodaje, że opinia AOTMiT sugerująca równość wszystkich szczepionek “pozostaje w sprzeczności z doświadczeniami międzynarodowymi oraz krajowymi, a przede wszystkim opiniami klinicystów, wirusologów, konsultantów krajowych, wielokrotnie wygłaszanymi publicznie.”
“W imieniu ponad dziesięciu tysięcy Polek i Polaków corocznie dotkniętych tragiczną informacją o nowotworze wywołanym wirusem HPV, apelujemy do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie w Polsce najskuteczniejszej ochrony przed konsekwencjami tych zakażeń. Niższa cena szczepionki nie może być argumentem za jej wprowadzeniem. W przetargu powinny przeważyć wnioski z analizy farmakoekonomicznej, uwzględniającej powiązanie ceny z wartością szczepionki, czyli zakres jej działania na liczbę onkogenów i czas objęcia ochroną.Wiemy, że nie były ze względów etycznych prowadzone badania kliniczne porównujące wartość szczepionek 2, 4 i 9 walentnych. Z pewnością istnieją dane statystyczne z różnych krajów, które pokazują jaka szczepionka ma najszerszy zakres i czas działania i do tych danych powinien sięgnąć AOTMiT” – podkreśla w swoim apelu stowarzyszenie SANITAS.
“Prosimy Ministra Zdrowia o danie możliwości korzystania z najlepszych dostępnych opcji ochrony przed nowotworami. Niech wprowadzany program dorównuje standardom międzynarodowym, niech zapewni najlepszą dostępną ochronę Polakom, ale także niech będzie sukcesem dla naszego państwa i umożliwi osiągnięcie założeń Narodowej Strategii Onkologicznej” – dodaje Anna Nowakowska.
Adam Niedzielski zapowiada rozpoczęcie szczepień do połowy roku
Refundowane szczepienia przeciw HPV u chłopców i dziewcząt ruszą w pierwszej połowie roku. Jesteśmy na etapie organizowania postępowania zakupowego” – poinformował PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.” Według tej zapowiedzi “Szczepienia przeciw HPV nie będą wpisane do Programu Szczepień Obowiązkowych, natomiast będą zalecane i w pełni refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W tej chwili jesteśmy na etapie organizowania postępowania zakupowego. Wnikliwie analizujemy wraz z ekspertami, na które szczepionki powinniśmy się zdecydować”. “Postępowanie zakupowe najprawdopodobniej ogłosimy w lutym. Mamy nadzieję, że będzie szybkie. Jeszcze w pierwszej połowie roku chcemy rozpocząć szczepienia” – dodał minister zdrowia.
Od lat istnieje możliwość szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV (ang. human papillomavirus). Na rynku dostępne są trzy szczepionki przeciw HPV: szczepionka 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Resort zdrowia zapowiadał wcześniej, że szczepienia będą oferowane chłopcom i dziewczynkom w wieku 12 i 13 lat.