28 września obchodzony jest światowy dzień jelita grubego. To część drugiej edycji kampanii “Nie miej tego gdzieś – wszystko o raku jelita grubego”. W ramach kampanii powstały materiały edukacyjne, w tym ponad 60 wideo z udziałem wielu specjalistów, którzy opowiadają o ważnych zagadnieniach dla pacjenta z rakiem jelita grubego.
“Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie i Uniwersytecki Szpital w Krakowie – to kolejne dwa ośrodki w tym roku, w których w ramach kampanii Nie Miej Tego Gdzieś. Wszystko na temat raka jelita grubego, organizowanej przez Fundację EuropaColon Polska, towarzyszymy pacjentom z rakiem jelita grubego i wspieramy ich w kolejnych etapach choroby” – wyjaśnia Iga Rawicka, prezes Fundacji EuropaColon Polska. “Oczywiście kontynuujemy edukację na temat zapobiegania rakowi jelita grubego poprzez podnoszenie świadomości na temat czynników ryzyka i objawów. Zachęcamy do zgłaszania się na badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego po 50. roku życia, ponieważ wczesne wykrycie daje szanse na całkowite wyleczenie” – dodaje.
W obu ośrodkach przez dwa miesiące eksponowany będzie specjalny wyświetlacz ledowy, na którym prezentowane są treści edukacyjne w ramach kampanii Nie Miej Tego Gdzieś, przeznaczone dla pacjentów z rakiem jelita grubego. Dzięki wykorzystaniu kodu QR można przenieść się na stronę internetową kampanii https://europacolonpolska.pl/kampania-nie-miej-tego-gdzies/ gdzie są umieszczone materiały, powstałe z myślą o pacjentach – w tym wiele interesujących nagrań wideo z udziałem ekspertów z poszczególnych ośrodków.
Aktualnie funkcjonuje w Polsce 36 Centrów Kompetencji Raka Jelita Grubego, tzw. Colorectal Cancer Units. Każdy szpital musi spełnić wiele warunków, by móc podpisać kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia w tym zakresie. Niezbędna jest np. odpowiednio wyposażona pracownia tomografii, rezonansu oraz pracownia endoskopowa. Szpital powinien wykazać się wymaganą liczbą badań endoskopowych i operacji raka jelita grubego, a w zespole multidyscyplinarnym mają znaleźć się m.in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, radioterapeuta, patomorfolog, ale również psycholog, fizjoterapeuta, dietetyk i zespół pielęgniarek onkologicznych. Ale przede wszystkim nad kolejnymi krokami pacjenta od momentu przyjęcia go do szpitala, aż po kontrolę po leczeniu ma odpowiadać koordynator, którego rolą jest także ułatwienie przepływu informacji między lekarzem a pacjentem i nadzór nad kompleksowym planem leczenia.
“Nieleczony rak jelita grubego prowadzi do powstania przerzutów, czyli ognisk samego nowotworu zlokalizowanego w innych narządach, przede wszystkim wątrobie i płucach. Jeżeli tylko możliwe jest wycięcie wszystkich ognisk, to oczywiście we wsparciu chemioterapii i innych metod należy choremu proponować takie wycięcie. Jeśli jesteśmy w stanie zapewnić radykalność onkologiczną, wykonujemy rozległe operacje wątroby, robimy to technikami mało inwazyjnymi i klasycznymi. W dzisiejszych czasach chirurgia wątroby czy raka jelita grubego posunęła się naprzód. Jesteśmy w stanie chorym zaoferować zdecydowanie więcej niż przed 10. czy 15. laty, gdy chory z zaawansowaną chorobą trafiał do chirurga i słyszał, że właściwie niewiele da się zrobić. Teraz walczymy o każdy przypadek, nawet, jeśli mamy do czynienia z przypadkami bardzo zaawansowanymi” – wyjaśnia prof. Michał Pędziwiatr, chirurg onkologiczny Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Rak jelita grubego daje przerzuty w 30-40 proc. przypadków. Najczęstszą lokalizacją są wątroba i płuca, ale w pierwszej kolejności przerzuty pojawiają się w węzłach chłonnych. Najczęściej dochodzi do nich z powodu późnego wykrycia lub agresywnego przebiegu choroby. Ponad 65% wykrywanych nowotworów jelita grubego w Polsce rozpoznawanych jest w 3. i 4. stadium rozwoju choroby. W przypadku przerzutów do wątroby możemy zastosować między innymi wysoce specjalistyczny zabieg radioembolizacji guzów wątroby (https://youtu.be/ilkyeWBUEaY), o którym opowiada dr n. med. Piotr Piasecki, radiolog zabiegowy i Kierownik Pracowni Radiologii Zabiegowej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, lub chemoembolizację, której zasady zastosowania przybliża dr n. med. Paweł Brzegowy, radiolog Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (https://youtu.be/UHUveKOF2QU). Zabiegi te mogą uzupełniać leczenie systemowe.
Rak jelita grubego – to jedyny nowotwór układu pokarmowego, któremu można zapobiec. Łatwo się go diagnozuje, poddając się kolonoskopii lub wykonując test na krew utajoną w kale. Wcześnie wykryty daje niemal 90 proc. pewność wyleczenia. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10 lat liczba chorych na raka jelita grubego wzrośnie do ok. 27 tys. rocznie. Aktualnie mamy 19 tys. nowych przypadków rocznie, w tym 12 tys. zgonów, ponieważ w Polsce rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno.
Partnerem Kampanii jest firma Pierre Fabre Medicament. Patronat nad kampanią objęły: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej. Patronat medialny udzieliły: Poradnik Zdrowia, Medexpress, Służba Zdrowia, Rynek Zdrowia, mZdrowie, Co w Zdrowiu, ISBZdrowie, MedKurier i Zwrotnik Raka. Fundacja EuropaColon Polska została powołana w marcu 2017 roku. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji pacjentów, w tym Digestive Cancers Europe. Celem działań Fundacji jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społecznej na temat nowotworów układu pokarmowego ze szczególnym uwzględnieniem raka jelita grubego. Podstawowym celem Fundacji jest promowanie profilaktyki, wczesnego wykrywania i właściwego leczenia nowoczesnymi i skutecznymi metodami terapeutycznymi w celu poprawy jakości życia pacjentów onkologicznych, a przede wszystkim pomoc w powrocie do zdrowia.