W 79. wyścigu kolarskim Tour de Pologne ponownie startowała drużyna Team Novo Nordisk, w całości składająca się z kolarzy chorujących na cukrzycę typu 1. Przy okazji finałowego etapu, w Krakowie odbyła się konferencja kampanii edukacyjnej „Razem ścigamy się z cukrzycą. O życiu i uprawianiu sportu opowiadali zawodowi kolarze, autorytety medyczne oraz przedstawiciele środowisk na co dzień współpracujących z diabetykami.
W Tour de Pologne, najbardziej prestiżowym wyścigu kolarskim w Polsce, od blisko dziesięciu lat startuje Team Novo Nordisk, w którym jeżdżą wyłącznie kolarze chorujący na cukrzycę typu 1. Pomimo choroby, osiągają dobre wyniki sportowe, łamiąc stereotypy dotyczące osób chorych na cukrzycę. Lim Lindley, manager z Teamu Novo Nordisk powiedział – “To inspiracja dla ponad pół miliarda chorych na świecie. Naszym celem jest pokazanie, że cukrzyca nie jest barierą, która uniemożliwia realizację marzeń – pod względem zarówno fizycznym, emocjonalnych i mentalnym. Członkowie Teamu Novo Nordisk są tacy sami jak inni kolarze, trenują 25 godzin tygodniowo, jeżdżą trudne wyścigi. Osoby z cukrzycą mogą być aktywne dokładnie tak samo, jak zdrowi, pod warunkiem, że choroba jest dobrze kontrolowana”.
Z wyzwaniem, którym jest łączenie sportu wyczynowego i efektywnej kontroli glikemii mierzy się między innymi Mateusz Rudyk, brązowy medalista mistrzostw świata w kolarstwie torowym i członek Teamu Novo Nordisk. Po zdiagnozowaniu cukrzycy był przekonany, że będzie musiał zakończyć karierę sportową – “Jeszcze 15 lat temu dla lekarzy pracujących z cukrzycą przejechanie kilkugodzinnego wyścigu było czymś niewyobrażalnym. Nie poddałem się. Dziś kontrola cukru i pompa insulinowa to codzienność. Grunt, to patrzeć przed siebie i w każdej sytuacji znajdować pozytywy. Podstawą jest kontrola. Gdy kontrolujesz swoją cukrzycę, to możesz wszystko. Na zawodach nie można zatrzymać wyścigu, bo musisz poczekać aż ustabilizujesz cukier. Potrzeba wielu lat nauki, by osiągnąć precyzję w poznaniu własnego organizmu i kontroli swojego cukru.“
“Ogólnie życie każdego kolarza jest trudne. Musimy zwracać uwagę na to, co jemy. Będąc chorym na cukrzycę zdarzają się jednak takie dni, kiedy jest naprawdę ciężko i cukier nie chce współpracować. Każdy diabetyk musi być ekspertem od swojej cukrzycy, choć czasem nieprzewidywane momenty potrafią pokrzyżować plany” – mówi Przemysław Kotulski, kolarz szosowy, który w ubiegłym sezonie był członkiem Teamu Novo Nordisk Development.
Profesor Maciej Małecki, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum podkreśla, że wysiłek fizyczny stanowi nieodłączną i niezastąpioną część kompleksowego leczenia cukrzycy. Sport może nie tylko pomóc zapobiec wystąpieniu cukrzycy typu 2, lecz także poprawić stan zdrowia osób, które już zmagają się z tą chorobą – “Idziemy w kierunku tego, by ludziom z cukrzycą żyło się coraz lepiej. Ostatnie kilka dekad to ogromny postęp: mamy nowe leki, nowe metody badania i nowe możliwości. Wierzę, że za niedługi czas mechanizm monitorowania glikemii i pomp insulinowych będzie zautomatyzowany. Diabetycy nie będą musieli pamiętać o swojej chorobie i będą mogli żyć normalnym życiem.”
“Aktywność fizyczna, obok farmakoterapii stanowi niezwykle ważny filar w kontroli glikemii. Osoby, młodsze powinny być wręcz zachęcane i motywowane do uprawiania sportu. Wyzwań dla diabetyków uprawiających sport jest oczywiście więcej, ale najważniejsza jest edukacja. Każdy pacjent musi znaleźć swoją drogę dla kontroli glikemii. Osobom z cukrzycą zalecamy każdą dyscyplinę sportu, pod warunkiem odpowiedniej kontroli glikemii” – dodaje dr hab. Bartłomiej Matejko z UJ CM.
Dane NFZ pokazują, że w Polsce są blisko 3 mln osób chorujących na cukrzycę, a ich liczba wciąż się powiększa. W tym przypadku wyścig z cukrzycą nabiera zupełnie innego znaczenia. Konieczne są profilaktyka, edukacja i działania prewencyjne pozwalające na wyprzedzenie rozwoju choroby.
“Inicjujemy działania, które mają realny wpływ na życie chorych na cukrzycę. Zwiększają one świadomość społeczną dotyczącą znaczenia diagnostyki i leczenia choroby. Temu celowi służy kampania edukacyjna Razem ścigamy się z cukrzycą oraz globalny Program Cities Changing Diabetes” – mówi Wojciech Gryta z Novo Nordisk, inicjatora kampanii.
Wyzwania i możliwości stojące przed sportowcami z cukrzycą udokumentowane zostały w unikalnym filmie „Ride for Your L1fe”, który pokazuje historie kolarzy z Team Novo Nordisk. Ukazuje inspirujący trud życia z przewlekłą chorobą. Film miał już swoją premierę w Polsce i jest dostępny online.