Już 9 lipca nad poznańską Maltą odbędzie się druga edycja „Rajdu po Zdrowie” organizowanego przez Fundację Carita, pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Prezydenta Miasta Poznania.
Akcja ma charakter ogólnopolski i międzynarodowy. W wydarzeniu udział weźmie 207 osób, którzy pokonywać będą kilometry na rzecz chorych ze szpiczakiem mnogim. Razem zadeklarowano pokonanie 3180 km. Zebrane środki organizatorzy rajdu przekażą na rehabilitację pacjentów z tym nowotworem.
„Rajd po zdrowie” jest wydarzeniem o charakterze świadomościowym i edukacyjnym skierowane do pacjentów ze szpiczakiem, ich bliskich oraz wszystkich, którzy chcą wesprzeć realizację celów Fundacji Carita. “Od ponad 10 lat Fundacja Carita prowadzi działalność edukacyjną zarówno wśród pacjentów jak i ogółu społeczeństwa. Budujemy świadomość na temat szpiczaka plazmocytowego i wczesnej diagnostyki a także inicjujemy i wspieramy działania mające na celu zwiększenie dostępu polskich pacjentów do nowoczesnych metod leczenia szpiczaka. Organizując „Rajd Po Zdrowie” chcemy pokazać po raz kolejny, że „niemożliwe nie istnieje”, a pacjenci dzięki odpowiedniemu leczeniu mogą żyć aktywnie – czasem nawet bardziej niż przed diagnozą” – wyjaśnia Łukasz Rokicki, prezes Fundacji Carita im. Wiesławy Adamiec.
Tegoroczna edycja rajdu odbędzie się pod hasłem #JedziemyPoZdrowie. Będzie można w niej uczestniczyć zarówno stacjonarnie jak i online. Uczestnicy stacjonarni mieli do wyboru dwie trasy rowerowe. 70 uczestników zadeklarowało do pokonania trasę krótszą pięciokilometrową (przejazd wokół jeziora Malta), natomiast 109 osób wybrało dłuższą trasę, liczącą 20 km. Spośród rajdowiczów 45 osób stanowić będą pacjenci, 30 osób – opiekunowie, 20 osób – personel medyczny, 79 osób stanowić będą partnerzy wydarzenia a 33 osoby – pozostali uczestnicy.
Całość wydarzenia będzie transmitowana na stronie www.rajdpozdrowie.org.
W rajdzie udział wezmą również organizacje działające na rzecz pacjentów onkologicznych między innymi: Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Fundacja DKMS organizacje zrzeszone w HematoKoalicji, czyli Fundacja OnkoCafe, Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacja Alivia oraz Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki SARCOMA.
Każdy z uczestników w ramach „Rajdu po zdrowie” otrzyma pakiet startowy. Osoby biorące udział w trybie online (28 uczestników), którzy zadeklarowali przebyć trasę z dowolnego miejsca w wybranej przez siebie lokalizacji, otrzymają spersonalizowaną koszulkę, medal oraz materiały edukacyjno – informacyjne.
“Chcemy pokazać pacjentom ze szpiczakiem, że nie są sami, a szpiczak – to nie wyrok. Pacjenci hematoonkologiczni dzięki nowoczesnym terapiom są aktywni społecznie i sprawni fizycznie, mogą dalej pracować, realizować swoje marzenia i plany rodzinne. Mogą prowadzić satysfakcjonujące życie, a nawet robić rzeczy, których nie robili przed chorobą. Są gotowi do podejmowania wyzwań, nie tylko rowerowych, ale i tych najważniejszych – walki o życie i zdrowie. Wyzwaniem natomiast nadal pozostaje dostęp do nowoczesnych terapii na wszystkich etapach leczenia. Pamiętać bowiem należy, że leczenie szpiczaka trwa przez całe życie pacjenta i musi się zmieniać, ponieważ komórki szpiczaka po jakimś czasie uodporniają się na lek i trzeba podać inny. Dlatego pacjenci w Polsce, wszyscy – i ci przeleczeni, i ci z nawracającą postacią – potrzebują dostępu do szerokiego wachlarza leków, bo tylko dzięki nim będą w stanie normalnie żyć i funkcjonować przez długie lata” – puentuje Łukasz Rokicki.
Na uczestników rajdu czekać będą nagrody i atrakcje, m.in.: strefa gastronomiczna oraz strefa Health Care z ofertą bezpłatnych badań diagnostycznych min. badaniem skóry, badaniem gęstości kości i ogólnymi badaniami diagnostycznymi. W tym samym miejscu Fundacja DKMS będzie prowadziła punkt rejestracyjny dawców szpiku. “W Polsce jedynie 25 proc. pacjentów z nowotworami krwi i innymi chorobami krwiotwórczymi potrzebujących transplantacji szpiku znajduje dawcę wśród swojej rodziny. Szansą dla pozostałych jest pomoc dawcy niespokrewnionego. W punkcie rejestracyjnym Fundacji DKMS każda zdrowa osoba będzie mogła się jako dawca szpiku zarejestrować, znaleźć swojego bliźniaka genetycznego i tym samym dać komuś szansę na drugie życie” – zachęca Łukasz Rokicki.
Inicjatorem rajdu jest podopieczny Fundacji Carita – Grzegorz, pasjonat kolarstwa i turystyki rowerowej. O tym, że choruje na szpiczaka dowiedział się w 2017 roku, gdy choroba była już w bardzo zaawansowanym stadium. Szpiczak diametralnie zmienił życie Grzegorza, uniemożliwiając nie tylko realizowanie pasji, ale też prowadzenie normalnego życia. Dzięki nowoczesnym lekom Grzegorz wrócił do formy i rok po diagnozie na kolejną wizytę w szpitalu oddalonym o 250 kilometrów pojechał… rowerem!
Fundację Carita założyła w 2010 roku Wiesława Adamiec. Impulsem była diagnoza szpiczaka plazmocytowego oraz chęć wsparcia innych osób chorujących na szpiczaka. Carita jest organizacją pozarządową, działającą w całej Polsce i należącą do międzynarodowych organizacji parasolowych: Myeloma Patients Europe, International Myeloma Foundation, European Cancer Patient Coalition, Eurordis.