Fundacja EuropaColon Polska wspólnie z Digestive Cancers Europe obchodzi w marcu Europejski Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego – European Colorectal Cancer Awareness Month 2022 (#ECCAM2022).
“Prawdopodobnie znasz kogoś kto choruje na raka jelita grubego ponieważ u ośmiu na 100 Europejczyków istnieje ryzyko zachorowania na ten nowotwór w ciągu całego życia” – zwraca uwagę Europacolon w swoim komunikacie. Rak jelita grubego jest drugim u kobiet, a trzecim u mężczyzn najczęściej występującym nowotworem i odpowiada za ponad 12% wszystkich zgonów związanych z rakiem w Europie. W 2020 r. przyczynił się do śmierci ponad 240 000 osób, nie wspominając o niszczącym wpływie na rodziny i ich bliskich.
Jak podkreśla Iga Rawicka, prezes fundacji EuropaColon, dobrą wiadomością jest to, że rakowi jelita grubego można w wielu przypadkach wyleczyć, jeśli zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium. Co więcej, rakowi jelita grubego można często całkowicie zapobiec, prowadząc zdrowy tryb życia.
Jeśli rak jelita grubego zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, 90 proc. pacjentów przeżywa 5 lat od rozpoznania. W przypadku zdiagnozowania choroby w IV stopniu rozwoju, przeżywa tylko 10 proc. pacjentów. Leczenie raka jelita grubego rozpoznanego we wczesnej fazie jest też dziesięć razy tańsze niż w przypadku nowotworu w zaawansowanym stadium rozwoju. Zdecydowanie gorsza jest też jakość życia pacjentów.
W Europie, przed pandemią, średnio 1/4 chorych na raka jelita grubego była diagnozowana w zaawansowanym stadium rozwoju choroby. W czasie epidemii COVID-19 pogorszył się dostęp do badań profilaktycznych w kierunku raka jelita grubego, czego efektem jest opóźniona diagnoza i mniejsze szanse na wyleczenie. W niektórych krajach programy badań przesiewowych w kierunku tego nowotworu zostały wstrzymane i do dziś ich nie wznowiono.
Badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego jest kluczowe dla rozpoznawania choroby, ponieważ wielu chorych nie ma objawów przez kilka lat. Większość przypadków raka jelita grubego występuje u osób powyżej 50. roku życia, dlatego badania przesiewowe są zalecane dla tej grupy wiekowej.
W 2022 roku nie uruchomiono jeszcze w Polsce żadnych badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Realizowany od 2000 r. przez Ministerstwo Zdrowia program badań przesiewowych raka jelita grubego oparty był wyłącznie na kolonoskopii. Od 2022 roku za realizację programu odpowiada NFZ. Wciąż prowadzone są prace legislacyjne w tym zakresie. Natomiast w ramach programu pilotażowego „PROFILAKTYKA 40 PLUS”, osoby po 40. roku życia mogą wykonać badanie na krew utajoną w kale pod warunkiem, że występują u nich czynniki ryzyka raka jelita grubego, czyli:
- czynnik genetyczny (rodzinna historia raka jelita grubego);
- złe nawyki żywieniowe;
- brak aktywności fizycznej;
- nadwaga i otyłość;
- palenie papierosów.
W ramach profilaktyki raka jelita grubego warto podejmować korzystne dla zdrowia decyzje, które znacznie zmniejszą ryzyko zachorowania na ten nowotwór w przyszłości, czyli
- niepalenie;
- unikanie alkoholu;
- jedzenie mniejszej ilości czerwonego mięsa;
- unikanie przetworzonego mięsa;
- utrzymanie prawidłowej wagi;
- jedzenie większej ilości owoców i warzyw;
- regularne ćwiczenia fizyczne.
Digestive Cancers Europe (DiCE) to europejska organizacja parasolowa zrzeszająca 32 członków w 28 krajach, którzy reprezentują pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego. Misją organizacji jest przyczynienie się do wczesnej diagnozy i zmniejszenia śmiertelności z powodu nowotworów przewodu pokarmowego.
Fundacja EuropaColon Polska została powołana w marcu 2017 roku. Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji, w tym Digestive Cancers Europe. Celem działań Fundacji jest przede wszystkim zwiększenie świadomości ogółu społeczeństwa na temat nowotworów układu pokarmowego ze szczególnym uwzględnieniem raka jelita grubego. Podstawowym celem Fundacji jest promowanie profilaktyki, wczesnego wykrywania i właściwego leczenia nowoczesnymi i skutecznymi metodami terapeutycznymi w celu poprawy jakości życia pacjentów z rakiem jelita grubego, a przede wszystkim pomoc w powrocie do zdrowia.