Według badania przeprowadzonego przez Koalicję Na Pomoc Niesamodzielnym, 89 proc. respondentów uważa, że seniorzy najczęściej borykają się z problemem zbyt wysokiej ceny leku. Seniorzy najczęściej oszczędzają na żywności i lekach.
“My, jako koalicja (KNPN), obserwujemy pogarszającą się sytuację seniorów już od paru miesięcy. Wiemy, że ceny opłat – zarówno za mieszkanie, produktów spożywczych, ale i wielu innych wydatków – poszły w górę. W związku z tym sytuacja seniorów zaczęła znacząco się pogarszać po okresie covidu” – powiedziała prezes zarządu KNPN, Magdalena Osińska-Kurzywilk. W czwartek odbyła się debata dotycząca polityki senioralnej w Polsce zainicjowana przez Koalicję Na Pomoc Niesamodzielnym (KNPN) z udziałem m.in. zastępcy Rzecznika Praw Pacjenta, Grzegorza Błażewicza. “Powinniśmy dążyć do sytuacji, w której żaden polski senior nie miał dylematu czy kupić leki, jedzenie czy zapłacić za czynsz. Wierzę, że wszyscy interesariusze działają w takim kierunku, aby tą kwestię rozwiązać” – powiedział zastępca RPP.
27 marca Rada Organizacji Pacjentów działająca przy Rzeczniku Praw Pacjenta wystosowała apel do Ministra Zdrowia w sprawie rozszerzenia dostępu do bezpłatnych leków dla seniorów o młodszą populację (70+ zamiast 75+ – PAP). “Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia te kwestie są rozważane i analizowane, także pod względem finansowym. Nie jest jeszcze znany termin ich ewentualnego wprowadzenia, ale myślę, że jest szansa by to kryterium zmienić” – poinformował Błażewicz.
Magdalena Osińska-Kurzywilk powiedziała, że w sierpniu ubiegłego roku KNPN przeprowadziła badanie, z którego wynika, że aż 80 proc. seniorom zdarzyło się nie wykupić całości lub części recepty z uwagi na cenę leku i konieczność oszczędności w domowych budżetach. Według tegorocznych badań, przeprowadzonych na przełomie kwietnia i maja 2023, sytuacja pogorszyła się: już 98,5 proc. respondentów uważa, że trudna sytuacja gospodarcza odbija się na sytuacji osób starszych. Jako najczęstsze problemy w zakresie ochrony zdrowia, z jakimi borykają się seniorzy wymienili min.: ceny leków na receptę (82 proc.), czas oczekiwania na wizytę lekarską (68 proc.) i czas oczekiwania na zlecone przez lekarza świadczenia medyczne (65 proc.).
Według badania, seniorzy najczęściej oszczędzają na produktach spożywczych (79 proc.) i lekach (69 proc.) – “Kupują tańsze produkty, wybierają promocje, co potem wiąże się z pogorszeniem zdrowia. Niestety, często spotykamy u seniorów niedożywienie i problemy zdrowotne spowodowane spożywaniem źle zbilansowanych posiłków. Dostajemy coraz więcej sygnałów od lekarzy z POZ, którzy potwierdzają, że zgłaszają się do nich pacjenci, którzy nie przyjmują przepisanych im leków”. 97,8 proc. badanych potwierdza, że seniorzy mają problem z dostępem do świadczeń zdrowotnych, a 86 proc., że nie mają zapewnionego dostępu do opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Tylko 25 proc. stwierdziło, że seniorzy są w stanie umówić się do lekarza POZ z dnia na dzień, natomiast 57 proc. uważa, że średni czas oczekiwania to tydzień. W przypadku wizyt u lekarza specjalisty 38 proc. odpowiedziało, że czas oczekiwania to około pół roku, a 30 proc. – prawie rok.
Dodatkowo 60 proc. respondentów uważa, że osoby starsze nie korzystają z teleporad, wolą wizyty stacjonarne w placówce medycznej. “Teleporady są wskazane, ale nie powinny być standardem. Osobom starszym potrzebne są wizyty stacjonarne” – zauważyła Osińska-Kurzywilk. Dane pochodzą z badań, które przeprowadziła Koalicja “Na pomoc niesamodzielnym” w sierpniu 2022 oraz na przełomie kwietnia i maja 2023. W badaniach udział wzięło ponad 600 respondentów. Badania przeprowadzono metodą CATI i CAWI.