Profesor Fedorowski z ostrożnością ocenia zapowiedzi reformy szpitalnictwa, która na razie nie ma zbyt wielkiego poparcia, w środowisku dominują głosy krytyczne.
Na agendzie stanął projekt dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej, od lat wyczekiwany. Wygląda na to, że dyskusje będą długie, ponieważ propozycji zmian jest bardzo wiele, a każda z nich narusza status quo, z którego zwykle ktoś miał korzyści.
Raport o chirurgii robotowej w Polsce pokazuje, że nowoczesna chirurgia małoinwazyjna rozwija się dynamicznie, zwłaszcza w publicznych szpitalach. Mimo że Ministerstwo Zdrowia jest przeciwne wprowadzeniu osobnej wyceny takich zabiegów, publiczne placówki pozyskują dofinansowanie z różnych źródeł – np. fundusze unijne, samorządowe, granty badawcze.
Dostęp do leczenia biologicznego nadal budzi dyskusje, ponieważ zmiany w programach lekowych idą wolniej niż oczekiwaliby tego pacjenci. Z debaty mZdrowie wynika, że pacjenci z zapalnymi chorobami jelit mogą liczyć na korzystne dla nich zmiany.
O tym wszystkim w jedenastym wydaniu magazynu OBSERWACJE. A także wiele innych wypowiedzi i opinii decydentów, ekspertów i przedstawicieli organizacji pacjenckich.