W Narodowym Instytucie Onkologii zainaugurowano pierwszą sesję Warszawskiej Szkoły Epidemiologii i Prewencji Nowotworów. To inicjatywa NIO we współpracy z amerykańskim National Cancer Institute. Ma to być projekt edukacyjny służący upowszechnianiu wiedzy o nowotworach – głównie ich prewencji – przede wszystkim wśród lekarzy i studentów medycyny, a także pozostałych pracowników ochrony zdrowia.
W ramach Szkoły (nazwa angielska – Oncoschool) planowane są sesje edukacyjne z zakresu epidemiologii i prewencji nowotworów zarówno stacjonarne, jak online, w języku polskim i angielskim. Wykładowcami będą przede wszystkim pracownicy Narodowego Instytutu Onkologii, a także specjaliści amerykańscy. Szkoła jest organizowana i prowadzona przez Oncotransfer sp. z o.o. – spółkę powołaną 4 lata temu przez NIO, kierowaną przez prezes Beatę Biel.
Zakres aktualnie proponowanych kursów obejmuje:
- Czujność onkologiczna w gabinecie lekarza POZ (wykładowca: Magdalena Cedzyńska)
- Leczenie uzależnienia od nikotyny jako skuteczne narzędzie profilaktyki nowotworowej (M. Cedzyńska)
- Masterclass raka jelita grubego (prof. Michał Kamiński)
- Jak czytać ze rozumieniem artykuły naukowe w praktyce klinicznej (dr Magdalena Rosińska)
- Sztuczna inteligencja we współczesnej onkologii (dr Jan Poleszczuk)
- Podstawy metodologii badań klinicznych w onkologii (dr Katarzyna Kozak)
- Rak prostaty podstawowym problemem onkologicznym mężczyzn po 50 r. ż. (prof. Paweł Wiechno)
- Diagnostyka nowotworów skóry (prof. Piotr Rutkowski)
Przewodniczącym rady naukowej warszawskiej Oncoschool jest prof. Piotr Rutkowski, który stawia przed szkołą ambitny cel – obniżenie zachorowalności na nowotwory i poprawa skuteczności profilaktyki i terapii nowotworów w Polsce. Przypomina on, że “w realnym świecie można w 50 procentach zapobiec zachorowaniom na nowotwory dzięki modyfikacji stylu życia”. Dlatego tak ważne jest poszerzanie wiedzy lekarzy różnych specjalności i innych pracowników ochrony zdrowia, aby wspólnie ze swoimi pacjentami wypracowywali odpowiednie plany postępowania i modyfikacji diety, aktywnego trybu życia czy unikania używek.
Jak dodaje prof. Mata Mańczuk z NIO, Szkoła ma ambicje stania się Center of Excellence dla krajów środkowej i wschodniej Europy. Gwarancją rzetelności i aktualności przekazywanej na kursach wiedzy jest zaangażowanie się specjalistów NIO oraz ścisła współpraca z amerykańskimi ośrodkami onkologicznymi, czołowymi ekspertami i National Cancer Institute. Kursy