Polska Liga Walki z Rakiem opublikowała zalecenia włoskich towarzystw onkologicznych dotyczące postępowania w czasie epidemii COVID-19.
Włoskie towarzystwa naukowe: Włoskie Towarzystwo Radioterapii i Onkologii Klinicznej (AIRO) i Włoskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (AIOM) opublikowały w ostatnich dniach praktyczne zalecenia dotyczące postępowania w czasie pandemii COVID-19.
“Zalecenia dla onkologii klinicznej w czasie epidemii” są następujące:
Pacjenci w trakcie leczenia. Ponieważ należy zagwarantować ciągłość i terminowość leczenia przeciwnowotworowego, większą uwagę należy zwrócić na sytuacje, w których z uwagi na indywidualne cechy biologiczne guza, obraz kliniczny pacjenta i potencjalne ryzyko zakażenia COVID-19, można odroczyć leczenie.
Wizyty ambulatoryjne. Uznaje się za słuszne odroczenie kolejnych wizyt ambulatoryjnych u pacjentów wolnych od choroby (np. follow-up co 6-12 miesięcy), zastępując je telefonicznym kontaktem, na podstawie którego na wizyty zapraszani są jedynie wybrani chorzy (np. z niepokojącymi objawami).
Dostęp osób towarzyszących. W celu uniknięcia tłoku w poczekalniach, na parkingach i w pokojach, w których podaje się chemioterapię, oraz dla zapewnienia bezpiecznej odległości między osobami (co najmniej 1 metr), należy zabronić wstępu opiekunów do klinik i pomieszczeń, w których prowadzi się leczenie. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy na wstęp opiekuna wyraża zgodę lekarz. Osoby towarzyszące powinny pozostać na zewnątrz poczekalni. W odniesieniu do pacjentów przyjętych na zwykły pobyt w szpitalu, możliwa jest obecność przez ograniczony czas jednej osoby towarzyszącej, pod warunkiem uzyskania specjalnego zezwolenia. Osoby spoza miasta/gminy, w której znajduje się szpital, powinny posiadać dokument uzasadniający odbycie podróży.
Środki ochrony indywidualnej. Rozsądne wydaje się stosowanie masek chirurgicznych jako środka ostrożności przez pracowników służby zdrowia, pacjentów i osób towarzyszących. Pracownikom służby zdrowia zaleca się stosowanie rękawic. Tam, gdzie jest to możliwe, należy zapewnić ochronę maskami FFP2-FFP3, w celu stworzenia pasa bezpieczeństwa wokół chorych na nowotwory, którzy w trakcie leczenia mają obniżoną odporność, a przez to zwiększone ryzyko zakażenia.
Dostęp do oddziałów dziennej chemioterapii. Surowo zabrania się wstępu do oddziałów dziennej chemioterapii osobom z gorączką i/lub objawami ze strony okładu oddechowego (kaszel, ból gardła, trudności w oddychaniu) bez wcześniejszej oceny lekarza i/lub pielęgniarki. Chorzy, u których wyżej wymienione objawy wystąpiły w domu, przed zgłoszeniem się do placówki onkologicznej muszą się skontaktować telefonicznie z pracownikiem służby zdrowia.
Drugim opublikowanym dokumentem są “Pierwsze praktyczne zalecenia dotyczące ograniczenia ryzyka zakażenia u pacjentów i pracowników ośrodków radioterapii w trakcie epidemii COVID-19”.
Zarząd Polskiej Ligi Walki z Rakiem przedstawia zalecenia w wersji polskiej na swojej stronie internetowej www.ligawalkizrakiem.pl. Stanowiska dotyczące postępowania u chorych na nowotwory w czasie epidemii COVID-19 opublikowały w ostatnich dniach wspólnie Polskie Towarzystwo Onkologiczne i Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Polskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej.
© mZdrowie.pl