Polskie Towarzystwo Reumatologiczne i konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii wydali komunikat dotyczący potencjalnie zwiększonego ryzyka zakażeń. „U pacjentów w trakcie leczenia immunosupresyjnego ogólnoustrojowe objawy infekcji (gorączka, podwyższone stężenie CRP) mogą nie występować, dlatego pojawienie się takich objawów jak kaszel, duszność i ogólne osłabienie bez gorączki nie może zostać zbagatelizowane” – przestrzegają specjaliści.
W specjalnym komunikacie poinformowano, że pacjenci z zapalnymi chorobami stawów i układowymi chorobami tkanki łącznej, będący w trakcie leczenia immunosupresyjnego, w tym w trakcie leczenia biologicznego oraz inhibitorami kinaz janusowych, mają potencjalnie zwiększone ryzyko zakażeń.
„Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne związane z infekcją COVID-19 (koronawirus SARS-Cov-2) pacjenci i personel medyczny powinni zwrócić szczególną uwagę na wystąpienie klinicznych objawów zakażenia, takich jak gorączka, kaszel, duszność lub ogólne osłabienie. W przypadku niepokojących objawów pacjenci powinni zwrócić się do lekarza prowadzącego w sprawie zaleceń dotyczących dalszego leczenia i postępowania diagnostycznego. Preferowany jest wstępny kontakt telefoniczny” – czytamy w komunikacie, przygotowanym przez prof. Marka Brzosko oraz dr Marcina Stajszczyka.
U pacjentów będących w trakcie intensywnego leczenia immunosupresyjnego ogólnoustrojowe objawy infekcji, takie jak gorączka czy podwyższone stężenie CRP mogą nie występować, dlatego nie należy lekceważyć pojawienia się takich objawów jak kaszel, duszność i ogólne osłabienie bez gorączki.
W przypadku wystąpienia klinicznych objawów sugerujących infekcję COVID-19 u pacjentów, u których istniało/istnieje ryzyko epidemiologiczne zakażenia, specjaliści zalecają postępowanie zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.
@mZdrowie.pl