NFZ zbada możliwości uzyskania poprawy efektów terapii pacjentów z rozpoznanym stwardnieniem rozsianym. Zarządzenie prezesa NFZ Andrzeja Jacyny w sprawie programu pilotażowego zakłada kompleksową opiekę nad pacjentami ze stwardnieniem rozsianym (KOSM).
Pilotaż oceni możliwości uzyskania poprawy u pacjentów z SM
Celem pilotażu jest zbadanie możliwości uzyskania poprawy efektów terapii pacjentów z rozpoznanym stwardnieniem rozsianym (SM), w tym: ograniczania występowania rzutów i pojawiania się nowych zmian demielinizacyjnych, oraz cofnięcie istniejących już zmian w układzie nerwowym poprzez zmianę sposobu organizacji udzielania świadczeń i objęcie kompleksową opieką świadczeniobiorców z SM według rozpoznań ICD-10, z umiarkowanym stopniem niesprawności.
Kompleksowa opieka nad świadczeniobiorcą ze stwardnieniem rozsianym (KOSM) obejmuje: postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne, specjalistyczne świadczenia ambulatoryjne oraz, w zależności od wskazań medycznych, różne formy rehabilitacji.
Stłumienie aktywności stwardnienia rozsianego
Celem terapeutycznym kompleksowej opieki jest stłumienie aktywności choroby – hamowanie jej postępu, ograniczanie występowania rzutów i pojawiania się nowych zmian demielinizacyjnych oraz cofnięcie istniejących już zmian w układzie nerwowym, w szczególności poprzez:
– diagnostykę, w tym m.in. weryfikację rozpoznania stwardnienia rozsianego (SM), weryfikację rozpoznania rzutu choroby, kontrolne badania rezonansu magnetycznego (RM) mózgowia lub rdzenia kręgowego bez kontrastu lub z kontrastem;
– terapię zgodnie ze wskazaniami klinicznymi: u chorych z objawami znacznej spastyczności – zapewnienie dostępu do leczenia pompą baklofenową, u chorych z objawami pęcherza neurogennego – zapewnienie dostępu do Programu Lekowego B.73. – leczenie neurogennej nadreaktywności wypieracza ICD-10N31;
– ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (dostęp do lekarzy specjalistów);
– kompleksową rehabilitację leczniczą;
– opiekę z zakresu psychologii i psychiatrii;
– współpracę z lekarzem i pielęgniarką podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Realizacja i finansowanie pilotażu odbywa się na podstawie umowy zawieranej między realizatorem pilotażu a dyrektorem Oddziału Funduszu. Liczba świadczeniobiorców objętych kompleksową opieką przez jeden ośrodek koordynujący obejmuje od 600 do 1 200 osób.
Świadczenia opieki zdrowotnej w ramach pilotażu mogą być udzielane nie wcześniej niż od dnia 1 sierpnia 2019 r. i nie później niż do dnia 31 lipca 2022 r.
Pełna treść zarządzenia dostępna jest tutaj.
źródło: NFZ / mzdrowie