Do 5 maja potrwa nabór specjalistycznych placówek, które zaczną realizować nowy model kompleksowej opieki nad pacjentami z nowotworem jelita grubego – podało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki nim pacjenci z nowotworem jelita grubego będą mogli liczyć na kompleksową opiekę.
Najważniejsza zmiana ma polegać na tym, że leczenie pacjenta będzie koordynowane, począwszy od diagnostyki, przez leczenie, wsparcie psychologiczne, na monitorowaniu stanu po przebytej chorobie nowotworowej skończywszy. Kompleksową opieką nad pacjentami zajmą się specjalistyczne placówki. W jednostkach odpowiedzialnych za koordynację procesu diagnostycznego i terapeutycznego zostaną wyznaczeni koordynatorzy, których zadaniem będzie nadzór nad planem diagnostyki i leczenia danego pacjenta.
To do koordynatora – jak akcentuje MZ – będzie należało np. ustalanie terminów wizyt i zabiegów, dzięki czemu pacjent szybciej powinien otrzymać konieczną pomoc. “W 2019 roku zaczęliśmy wprowadzać skoordynowany model opieki onkologicznej, uruchamiając pierwsze wyspecjalizowane jednostki Breast Cancer Units, czyli placówki, w których pacjentki z rakiem piersi mają zapewnioną diagnostykę, leczenie, rehabilitację oraz wsparcie psychologiczne. Teraz z takiej kompleksowej opieki będą mogli skorzystać pacjenci z nowotworem jelita grubego, ale to nie koniec” – wskazał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
“Pracujemy nad opracowaniem modelu kolejnych Cancer Units: dla nowotworów złośliwych płuc, a także nowotworów ginekologicznych i urologicznych” – dodał min. Gadomski. (PAP)