Polskie Towarzystwo Reumatologiczne postuluje wprowadzenie nowego świadczenia wczesnej diagnostyki chorób reumatycznych, realizowanego w trybie ambulatoryjnym, a w uzasadnionych przypadkach w trybie krótkiej hospitalizacji. Uzasadnia to rosnącą liczbą pacjentów z objawami zapalnych i autoimmunizacyjnych chorób reumatycznych oraz brakiem możliwości przeprowadzenia szybkiej diagnostyki w warunkach ambulatoryjnych. Reumatolodzy chcą także rocznego ryczałtu za opiekę nad pacjentem w programach lekowych.
Projekt nowych taryf w reumatologii, w tym nowych świadczeń szybkiej diagnostyki, został opracowany przez AOTMiT we współpracy z Polskim Towarzystwem Reumatologicznym i w październiku 2018 r. przesłany do Ministerstwa Zdrowia jako projekt obwieszczenia Prezesa AOTMiT. Do tej pory jednak resort nie wprowadził proponowanych rozwiązań.
Wypracowany przez AOTMiT i reumatologów projekt zakładał zwiększenie wyceny grup jednorodnych ze szczególnym uwzględnieniem hospitalizacji poniżej 3 dni oraz wprowadzenie nowego świadczenia wczesnej diagnostyki chorób reumatycznych realizowanego w ramach AOS oraz krótkiej hospitalizacji. Rada do spraw taryfikacji uznała za zasadne ustalenie taryf zgodnie z propozycją prezesa agencji. Zdaniem rady należy stworzyć nowe grupy diagnostyczne, które doprowadzą do skrócenia czasu pobytu pacjentów w podmiocie leczniczym. Rada podkreśliła, że wypracowane taryfy są oparte na odpowiednio wyliczonych kosztach świadczeń.
Jak mówi dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący komisji ds. polityki lekowej Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego – “Skuteczne leczenie w reumatologii nie jest możliwe bez prawidłowego i szybkiego rozpoznania choroby. W odniesieniu do chorób zapalnych stawów szybkość ma kluczowe znaczenie. Dostęp do szerokiej diagnostyki w ramach AOS to nasz priorytet. W Krajowym Planie Transformacji na lata 2022-2026 także rekomenduje się zwiększenie dostępności badań diagnostycznych w warunkach ambulatoryjnych. Zwraca się w nim uwagę, że kluczowe jest zapewnienie właściwego finansowania świadczeń, motywującego do ich wykonywania w AOS, jeśli nie wymagają hospitalizacji. Polskie Towarzystwo Reumatologiczne postuluje wprowadzenie nowego świadczenia wczesnej diagnostyki chorób reumatycznych zgodnie z propozycją taryf przesłaną do ministerstwa zdrowia przez Prezesa AOTMiT w 2018 r. Z niewiadomych przyczyn, do dnia dzisiejszego nie ma obwieszczenia Ministra Zdrowia, mimo że taryfy były oparte na odpowiednio wyliczonych kosztach świadczeń, co podkreśliła Rada do spraw Taryfikacji. Proponujemy także promowanie opieki ambulatoryjnej w programach lekowych poprzez zmianę modelu finansowania świadczeń”.
Polskie Towarzystwo Reumatologiczne postuluje także zmianę modelu opieki ambulatoryjnej w programach lekowych, tak aby wprowadzić roczny ryczałt za przyjęcie pacjenta w trybie ambulatoryjnym oraz premiować świadczeniodawców, u których opieka ambulatoryjna dominuje nad innymi rodzajami świadczeń. Zgodnie z tą propozycją:
- roczny ryczałt za przyjęcie pacjenta w trybie ambulatoryjnym odpowiadać powinien 12-krotności wyceny porady ambulatoryjnej, czyli wynosić 1.297,92 zł
- ryczałt powinien być przekazywany jednorazowo lub w częściach
- warunkiem rozliczania rocznego ryczałtu za przyjęcie pacjenta w trybie ambulatoryjnym byłby brak możliwości rozliczania w okresie sprawozdawania ryczałtu innych świadczeń ambulatoryjnych oraz hospitalizacji i hospitalizacji jednodniowych związanych z wykonaniem programu
- dla świadczeniodawców, u których odsetek rozliczonych świadczeń ambulatoryjnych przekracza 99%, wartość ryczałtu powinna być o 50 proc. wyższa, czyli wynosić 1.946,88 zł,
- w przypadku leków stosowanych doustnie lub podskórnie współczynnik korygujący dotyczący świadczeń w programach lekowych powinien być możliwy do zastosowania jedynie w związku z realizacją świadczeń ambulatoryjnych, w tym rocznego, a nie – jak dotychczas – również w związku z realizacją hospitalizacji czy hospitalizacji jednodniowej.