W 2023 r. w ośrodkach radioterapii w Polsce leczono promieniami prawie 106 tys. pacjentów – o 6,8 tys. pacjentów więcej niż w 2022 r. Z raportu konsultanta krajowego w dziedzinie radioterapii onkologicznej wynika, że jest to rekordowa liczba chorych leczonych promieniowaniem jonizującym w naszym kraju.
“Raport na temat stanu radioterapii w Polsce na dzień 31.12.2023 r.” opracował prof. Składowski, przy współpracy z konsultantami wojewódzkimi w dziedzinie radioterapii, dyrektorami ośrodków onkologicznych i kierownikami zakładów radioterapii. Z raportu wynika, że najwięcej pacjentów – ponad 93 tys. (88 proc.) – leczono z użyciem teleterapii. U pozostałych chorych, których było 12,8 tys. (12 proc. wszystkich leczonych promieniami), zastosowano brachyterapię.
W przypadku teleterapii liczby leczonych osób wzrosła o 6,8 tys. (7 proc.) w porównaniu z 2022 rokiem. Zabiegom brachyterapii zostało poddanych o 497 (4 proc.) chorych więcej niż rok wcześniej.
“Ten wzrost liczby procedur jest całkowicie zgodny z trendem obserwowanym w krajach Unii Europejskiej i Ameryki Północnej, gdzie coraz większa grupa chorych na nowotwory podlega powtórnemu lub kolejnemu napromienianiu nowych ognisk choroby nowotworowej” – tłumaczy prof. Krzysztof Składowski, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej. Wzrosła także liczba wykonanych procedur radioterapii. O 22,3 tys. przewyższa ona liczbę napromienianych pacjentów. U 21 proc. chorych zrealizowano więcej niż jedną procedurę. Jak podkreśla dr Składowski, wzrost dotyczy tylko liczby pacjentów i procedur radioterapii. Nie zmieniła się natomiast liczba ośrodków radioterapii – jest ich nadal 47.
Niezmienna została również liczba radioterapeutów, fizyków medycznych i techników elektroradiologii zaangażowanych w proces leczenia chorych promieniami. “Młodzi lekarze wolą specjalizacje, które zapewniają im samodzielną, dobrze płatną i pozaszpitalną pracę, więc wybierają radiologię, dermatologię, czy medycynę rodzinną. Radioterapia uważana jest za specjalizację trudną i mało lekarską. Poza tym nadal pokutuje mit, że radioterapia jest mało skuteczna w leczeniu chorych na nowotwory” – ocenia prof. Składowski, kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii. I dodaje – “Współczesna radioterapia opiera się na gromadzonej od ponad stu lat wiedzy radiobiologicznej i dysponuje całkowicie cyfrowymi i automatycznymi systemami planowania i realizacji zabiegów napromieniania. Automatyzacja odtwarzania zabiegów zgodnie ze sprawdzonym i przyjętym planem redukuje możliwość pomyłki”.
Jak wyjaśnia prof. Składowski, ryzyko i częstość powikłań, które wynikają z niedokładności w podawaniu promieniowania, sa znikome. Według niego, radioterapia jest skuteczną, a także bezpieczną metodą leczenia chorych na nowotwory złośliwe. “Raport na temat stanu radioterapii w Polsce na dzień 31.12.2023 r.” można pobrać ze strony https://kkro.io.gliwice.pl/do-pobrania/