Mieszkanie w pobliżu ruchliwych ulic w Londynie zwiększa o 9,7 proc. ryzyko zachorowania na raka płuca, co oznacza dodatkowych 390 przypadków tej choroby każdego roku w porównaniu z mieszkaniem w spokojniejszych dzielnicach. W dni o większym zanieczyszczeniu powietrza w Warszawie średniorocznie 76 osób więcej trafia do szpitala z powodu wylewu niż w dni o mniejszym zanieczyszczeniu. Ekspozycja mieszkańców miast w Polsce i Anglii wywołuje zwiększenie liczby zachorowań na choroby serca i układu oddechowego, a także na raka płuca. Przyczynia się także do obniżenia wagi urodzeniowej i upośledzenia rozwoju płuc u dzieci. Zwiększa również liczbę hospitalizacji, zwłaszcza w dni, w czasie których jakość powietrza jest znacznie gorsza niż normalnie.
Grupa badawcza angielskiego King’s College London opublikowała raport analizujący wpływ zanieczyszczeń powietrza na mieszkańców miast. Analizie poddano stan powietrza oraz zdrowie mieszkańców dziewięciu angielskich i czterech polskich miast. Dane dotyczące Polski opracowano dla Warszawy, Wrocławia, Poznania i Bielska-Białej. Raport “Personalising the Health Impacts of Air Pollution” (“Indywidualizowanie zdrowotnych skutków zanieczyszczenia powietrza”) koncentruje się na wnioskach dotyczących wybranych grup mieszkańców, np. chorych na astmę, w odróżnieniu od zdecydowanej większości tego typu opracowań, które formułują wnioski dotyczące całej populacji.
Dane zebrane w raporcie potwierdzają, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza przez długi lub krótki czas może zwiększyć ryzyko zawału serca. Krótka ekspozycja może pogorszyć objawy astmy u dzieci. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może zwiększyć ryzyko raka płuc oraz zwiększa ryzyko wylewu. Dzienne skoki zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać wylew. Mieszkanie blisko ruchliwej drogi w Polsce może podnieść ryzyko wystąpienia raka płuc, wylewu oraz zawału serca.
Wnioski z raportu opublikowano w formie krótkich stwierdzeń, podsumowujących wyniki meta-analizy danych, obszernych badań i opinii komisji eksperckich przeprowadzonych w całej Europie, dotyczących związku zanieczyszczenia powietrza ze zdrowiem. Ich wyniki zostały poddane ocenie w celu sprawdzenia, czy są wystarczająco wiarygodne, by użyć ich do kwantyfikacji. Na tej podstawie wykazano, że ekspozycja na zanieczyszczone powietrze pociąga za sobą 31 skutków zdrowotnych, w tym między innymi:
Choroby płuc
Ograniczona czynność płuc u dzieci z powodu długiej ekspozycji na zanieczyszczone powietrze. Niska czynność płuc u dzieci w wieku 6-8 (poniżej przewidywanych 85 proc.) Gorsza czynność płuc w wieku 15 lat. Spowolniony wzrost czynności płuc u dzieci z powodu długiej ekspozycji. Zwiększona liczba hospitalizacji z powodów oddechowych osób w dowolnym wieku oraz w wieku podeszłym. Zwiększona liczba hospitalizacji z powodu astmy i POChP u dzieci oraz dorosłych, a także z powodu zapalenia płuc u dzieci. Zwiększona w długim okresie liczba występowania objawów astmy oraz zapalenia oskrzeli u dzieci z astmą. Wyższa częstość występowania zapalenia oskrzeli u dzieci w wyniku długotrwałej ekspozycji.
Kardiologia
W krótkim okresie zwiększona liczba zawałów serca, pozaszpitalnego zatrzymania akcji serca, migotania przedsionków, arytmii oraz zachorowalności na niewydolność serca. Zwiększona występowalność choroby wieńcowej oraz nadciśnienia tętniczego. Większa liczba hospitalizacji z powodu wylewu oraz chorób sercowo-naczyniowych.
W innych obszarach – stwierdzono, że wskutek zanieczyszczenia powietrza jest zwiększona zachorowalność na raka płuca, a także niższa waga urodzeniowa dzieci urodzonych w wyniku ciąży donoszonej.
Konkretne efekty zanieczyszczenia powietrza w wybranych miastach
Analizy danych pozwoliły autorom raportu sprecyzować wymierne, ujęte w liczbach skutki zanieczyszczenia powietrza dla mieszkańców każdego z analizowanych miast. Jeśli chodzi o analizę miast angielskich, to przykładowo udowodniono że zanieczyszczenie powietrza spowodowane przez ruch drogowy w Oxford hamuje wzrost płuc u dzieci o 14,1 proc., a w Londynie o 12,5 proc.
Jednocześnie takie miejsce zamieszkania zwiększa o 8,7 proc. ryzyko obniżenia czynności płuc u dzieci i jest odpowiedzialne każdego roku za dodatkowe 306 udarów serca – w porównaniu do mieszkańców spokojniejszych dzielnic, z mniejszym ruchem samochodowym. Mieszkanie przy ruchliwej ulicy zwiększa także o 6,3 proc. szansę zachorowania na chorobę niedokrwienną serca, czyli zwiększa liczbę chorych o 821 osób.
W dni, w których zanieczyszczenie powietrza jest wyższe, dodatkowych 142 dzieci doświadcza w Londynie objawów astmy w porównaniu do dni z niższym zanieczyszczeniem. Zmniejszenie o 1/5 zanieczyszczenia londyńskiego powietrza obniżyłoby o 7,6 proc., czyli o 306 przypadków raka płuca wśród mieszkańców miasta oraz zmniejszyłoby liczbę przypadków choroby niedokrwiennej serca o 1885 przypadków każdego roku.
Warszawa
Średniorocznie w dni o większym zanieczyszczeniu powietrza w Warszawie 76 osób więcej trafia do szpitala z powodu wylewu niż w dni o mniejszym zanieczyszczeniu. Dni takie powodują również każdego roku dodatkowych 81 pozaszpitalnych zatrzymań akcji serca oraz 214 więcej hospitalizacji z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Do 388 osób więcej może trafić w takie dni do warszawskich szpitalli z powodu chorób oddechowych, a także o 77 więcej dzieci z zapaleniem płuc rocznie.
Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza o jedną piątą zmniejszyłoby ryzyko wylewu o 15,9 proc., czyli o 430 nowych przypadków rocznie. Ograniczyłoby także przypadki raka płuc o ok. 15,1 proc., czyli o 194 przypadki rocznie, a także o 909 liczbę dzieci z ostrym zapaleniem oskrzeli. Mogłoby również zmniejszyć o ok. 1439 liczbę dzieci z niską czynnością płuc.
Poznań
Dni, w czasie których zanieczyszczenie powietrza jest większe niż zwykle, powodują każdego roku dodatkowych 29 hospitalizacji z powodów chorób serca. Średniorocznie, w dni o większym zanieczyszczeniu powietrza w Poznaniu 86 osób więcej trafia do szpitala z powodu chorób oddechowych oraz 101 osób z powodu chorób sercowo-naczyniowych niż w dni o mniejszym zanieczyszczeniu.
Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Poznaniu o jedną piątą mogłoby zmniejszyć liczbę nowych przypadków wylewu o 120 rocznie, a także liczbę przypadków raka płuca o 13,4 proc. czyli o 54 przypadki rocznie oraz zmniejszyłoby o 233 liczbę dzieci z ostrym zapaleniem oskrzeli.
Wrocław
Dni, w czasie których zanieczyszczenie powietrza jest większe niż zwykle, powodują każdego roku dodatkowych 31 hospitalizacji z powodów chorób serca. Średniorocznie w dni o większym zanieczyszczeniu powietrza we Wrocławiu do 129 osób więcej trafia do szpitala z powodu chorób oddechowych niż w dni o mniejszym zanieczyszczeniu.
Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza we Wrocławiu o jedną piątą zmniejszyłoby liczbę przypadków raka płuc o ok. 14,5 proc., czyli o 63 chorych rocznie. Taka poprawa zmniejszyłaby także o 470 liczbę przypadków dzieci z niską czynnością płuc, natomiast o 300 przypadków spadłaby liczba zachorowań dzieci na ostre zapalenie oskrzeli.
Bielsko-Biała
Dni, w czasie których zanieczyszczenie powietrza jest większe niż zwykle, powodują każdego roku dodatkowych 10 hospitalizacji z powodów chorób serca, 8 przypadków wylewu, .
Zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza w Bielsku-Białej o jedną piątą może przyczynić się do zmniejszenia o 47 liczby przypadków choroby wieńcowej rocznie, o 41 przypadków wylewu, a także o 19 zachorowań (czyli 14,7 proc.) na raka płuca rocznie. Spadłaby także o 79 przypadków liczba dzieci z ostrym zapaleniem oskrzeli rocznie.