Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej opublikowało innowacyjne zalecenia dla onkologów i urologów dotyczące leczenia raka nerkowokomórkowego. Jak podkreśla prof. Piotr Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, zalecenia te oznaczają zdecydowany postęp w zakresie krajowych rekomendacji dotyczących leczenia raka nerkowokomórkowego.
Rak nerki jest trzeci, pod względem częstotliwości występowania, nowotwór urologiczny i ósmy spośród najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. W Polsce diagnozowany jest co roku u 4,5 tys. pacjentów. Kluczową kwestią jest diagnostyka, natomiast sama choroba może przebiegać przez długi czas bezobjawowo. Jej wczesne wykrycie może zwiększyć szansę skutecznego leczenia i uzyskania długotrwałych rezultatów. Wraz z rozwojem nowych opcji terapeutycznych rak nerki może stać się chorobą przewlekłą, warunkiem jest prawidłowe, nowoczesne leczenie wdrażane odpowiednio wcześniej.
W tej chwili standardem leczenia w zaawansowanym raku nerki są różne rodzaje terapii celowanych lub immunoterapia, czyli forma leczenia, która w walce z nowotworem wspiera układ immunologiczny pacjenta. Immunoterapia jest kosztowną formą leczenia, która – póki co – nie jest dostępna dla polskich pacjentów w pierwszej linii leczenia. W Polsce innowacyjne leki celowane najnowszej generacji oraz immunoterapie są dostępne jedynie w drugiej linii leczenie raka nerki. Nowe polskie zalecenia rekomendują stosowanie tych terapii także w pierwszej linii i trzeciej linii leczenia.
@mzdrowie.pl