Dwa badania kliniczne z randomizacją oceniły skuteczność suplementacji witaminy D3 u pacjentów z nowotworami. Chorzy na nowotwór otrzymujący wysokie dawki witaminy D3 mieli o 36 proc. niższe ryzyko zgonu lub progresji choroby oraz o 2 miesiące dłuższy czas do progresji choroby.
Ryzyko zgonu lub progresji mniejsze o 36 proc.
W pierwszym z nich – amerykańskim badaniu 2. fazy SUNSHINE, chorzy podczas standardowej chemioterapii otrzymywali dodatkowo 400 jednostek witaminy D3 lub, w ramieniu eksperymentalnym, 8000 j. przez 2 tyg., a następnie 4000 j. Po ponad 22-miesięcznej obserwacji okazało się, że osoby otrzymujące wysokie dawki witaminy D3 miały w porównaniu z grupą kontrolną o 36 proc. mniejsze ryzyko zgonu lub progresji choroby oraz o 2 miesiące dłuższy czas do progresji. Skuteczność suplementacji była mniejsza u osób otyłych i z mutacją w genie KRAS. Niemal wszyscy chorzy włączeni do badania mieli wyjściowo niedobór wit. D3. Przyjmowanie 400 j. nie wpływało na stężenie wit. D3 we krwi, w przeciwieństwie do wysokich dawek, które powodowały szybkie osiągnięcie właściwego stężenia. W najbliższych miesiącach rozpocznie się badanie 3. fazy mające potwierdzić uzyskane rezultaty.
Przyjmowanie witaminy D3 zmniejszyło ryzyko wznowy nowotworu
Do drugiego badania, przeprowadzonego w Japonii, włączono 417 chorych na nowotwory przewodu pokarmowego w stopniach zaawansowania I-III (48 proc. jelito grube, 42 proc. żołądek, 10 proc. przełyk) po leczeniu operacyjnym. Osoby z ramienia eksperymentalnego otrzymywały 2000 j. wit. D3, a kontrolą było placebo. Odsetek pięcioletnich przeżyć bez wznowy nowotworu w grupie otrzymującej witaminę wyniósł 77 proc. w porównaniu do 69 proc. w grupie kontrolnej (różnica nieistotna statystycznie). W dodatkowej analizie uwzględniającej różnice w wieku chorych pomiędzy ramionami wykazano, że przyjmowanie wit. D3 zmniejsza ryzyko wznowy nowotworu o 34 proc., jednak nie wpływa na czas całkowitego przeżycia.
źródło: ligawalkizrakiem.pl / mzdrowie