Pięć szpitali oraz dwa uniwersytety utworzyły Polską Grupę Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny. Są to: Wojskowy Instytut Medyczny, Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Porozumienie dotyczy współpracy w zakresie rozwoju chirurgii robotowej, sztucznej inteligencji (AI) i telemedycyny, z naciskiem na innowacyjne technologie w medycynie, badania naukowe oraz edukację. Przy okazji podpisywania umowy, gen. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM przypomn iał, technologia robotowa powstawała początkowo z myślą o zastosowaniach wojskowych. Dzięki robotom lekarze mieli operować zdalnie rannych żołnierzy. W ten sposób pacjenci nie musieliby być transportowani na duże odległości, a trudni do zastąpienia specjaliści przebywaliby w bezpiecznym miejscu.
W Polsce juz około 80 szpitali wykorzystuje roboty chirurgiczne do przeprowadzania zabiegów. Jak zauważył gen. Gielerak, poprawia to dostępność tej technologii zabiegowej dla pacjentów, ale jednocześnie stawia wyzwania związane z efektywnym wykorzystaniem nowoczesnej techniki. Podkreślił, że należy zadbać o przepisy, tak aby prawo nadążało za technologią i możliwościami z niej płynącymi – „Zawiązujemy konsorcjum poświęcone zagadnieniom związanym z nowymi technologiami, jakie stoją za chirurgią robotową. Naszym celem jest nadanie nowych ram organizacyjnych, naukowych i badawczych wyznaczających perspektywę dalszego rozwoju chirurgii robotycznej w Polsce, tak aby na dobre zadomowiła się ona na polskim rynku i była jednocześnie nie tylko skuteczna, ale też efektywna”.
Dyrektor WIM-PIB zapowiedział, że jednym z pierwszych zadań nowego konsorcjum będzie utworzenie pierwszego w Polsce centralnego rejestru zabiegów chirurgii robotycznej – „Dzięki niemu będziemy mogli poznać rzeczywistą liczbę takich operacji, ewentualne zdarzenia niepożądane z nimi związane, efektywność leczenia tą techniką i na tej podstawie zaprogramować dalszy rozwój tej dziedziny w Polsce”. Mówił także o koniecznych zmianach w prawie – dziś technologia umożliwia operowanie pacjentów na odległość, ale “nie mamy prawa zezwalającego na takie zabiegi, dlatego zadaniem konsorcjum jest praca nad zmianami w przepisach”. swyraził nadzieję, że prace konsorcjum pozytywnie wpłyną na rozwój technologii robotycznej w medycynie, co przyniesie korzyści dla pacjentów.
Prof. Karol Rawicz-Pruszyński z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaprezentował historię konsorcjum i zagadnienia, jakimi będzie się ono zajmować, a także podkreślił konieczność utworzenia krajowego rejestru operacji robotowych. Natomiasgt wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Maria Mrówczyńska powiedziała – “Wwszystkim nam zależy na tym, aby pacjenci byli odpowiednio traktowani, ale też korzystali z nowoczesnych technologii. Życzę Państwu, aby wszystkie ambitne postanowienia konsorcjum weszły w życie”. “Uniwersytet Warszawski dołoży wszelkich starań, aby być ważną częścią tego konsorcjum ze swoją fizyką, chemią, biologią, sztuczną inteligencją i wydziałem medycznym” – dodał prof. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego.
W ramach podpisanego dokumentu, strony zobowiązały się do realizacji szeregu wspólnych działań, w tym utworzenia “Polskiej Grupy Chirurgii Robotowej, Sztucznej Inteligencji i Telemedycyny”. Celem współpracy jest stworzenie rejestru procedur robotycznych oraz prowadzenie wielodyscyplinarnych prac badawczych dotyczących nowych metod leczenia z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Strony porozumiały się także w kwestii realizacji badań retrospektywnych i prospektywnych dotyczących skuteczności operacji z wykorzystaniem robotyki i sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem chorób nowotworowych, takich jak rak płuca, jelita grubego czy żołądka. Będą także poszukiwać możliwości finansowania zewnętrznego oraz angażować się w międzynarodowe projekty badawcze w tym zakresie. Współpraca obejmuje również organizację szkoleń, warsztatów i konferencji naukowych, które będą promować wyniki wspólnych badań oraz wdrożenie nowych technologii w praktyce medycznej. Strony zaplanowały również opracowanie edukacyjnych programów z zakresu chirurgii robotowej i sztucznej inteligencji, adresowanych do studentów oraz kadry akademickiej.