Rozmawiamy o kolejnym sukcesie w urologii, jakim jest objęcie pełną refundacją cewników hydrofilowych dla pacjentów poniżej 18. roku życia i częściową dla pacjentów dorosłych.
Jak mówi dr Piotr Gastoł, krajowy konsultant w dziedzinie urologii dziecięcej, objęcie refundacją cewników hydrofilowych, było efektem dwóch lat starań i pracy wielu środowisk – rodziców chorych dzieci, urologów dziecięcych, organizacji pacjenckich i ekspertów. Walczono o ich pełną refundację dla pacjentów poniżej 18. roku życia. Natomiast bardzo pozytywnym zaskoczeniem była decyzja, jednocześnie podjęta przez ministra zdrowia, aby cewniki hydrofilowe refundować także dla pacjentów dorosłych (stawka 30 proc. odpłatności).
Doktor Gastoł zwraca także uwagę na problemy, z jakimi boryka się urologia dziecięca, a więc przede wszystkim braki kadrowe. Połowa miejsc specjalizacyjnych pozostaje niewykorzystana, brakuje chętnych do pracy z chorymi dziećmi, ponieważ jest to finansowo mniej atrakcyjne niż urologia dorosłych. Priorytetem w rozwoju urologii dziecięcej w najbliższym czasie będzie rozwój opieki i nowoczesnych metod leczenia zaburzeń trzymania moczu. I na tym konsultant krajowy planuje skoncentrować swoje wysiłki.
© mZdrowie.pl