Połowa z nas przytyła w czasie pandemii ponad 5 kilo. Dlaczego tak się stało i co z tego wynika dla naszego zdrowia – tłumaczy profesor Leszek Czupryniak z CSK WUM. A nie wynika nic dobrego. Cukrzyca typu 2, która bardzo często pojawia się u osób o niewłaściwym trybie życia, prowadzi do wielu groźnych powikłań. Niewłaściwie leczona, rujnuje zdrowia pacjentów, a jednocześnie stanowi ogromne obciążenie dla systemu ochrony zdrowia.
Na szczęście, mówi profesor, nadeszły czasy dynamicznego rozwoju terapii cukrzycy. Ostatnie lata przyniosły przełomowe decyzje dotyczące refundacji najnowszych leków i systemów monitorowania poziomu glikemii, chociaż w wąskich wskazaniach. Gdyby nie bariera cenowa, pacjenci powinni od początku terapii otrzymywać leki z obu najnowszych grup terapeutycznych (flozyny i leki inkretynowe). “Wtedy byśmy opanowali cukrzycę typu 2” – uważa Leszek Czupryniak.
Ponieważ na przeszkodzie do poszerzenia dostępności nowych terapii stoją pieniądze, a właściwie sugestie że ich brakuje, profesor Czupryniak przedstawia propozycję zmian w refundacji, dzięki którym można będzie znaleźć środki na ich sfinansowanie. A dodatkowo, przypomina że można na ten cel przeznaczyć część z prawie półtora miliarda złotych dochodu do budżetu z opłaty cukrowej.
W najbliższych latach pojawią się kolejne nowe terapie, nad którymi trwają prace badawcze. Po nich również spodziewamy spektakularnych efektów. Dynamicznie rozwijające się technologie lekowe i metody monitorowania poziomu glikemii powinny trafiać o polskich pacjentów jak najszybciej, co w dłuższej perspektywie jest opłacalne dla finansów publicznych i systemu ochrony zdrowia – apeluje prof. Leszek Czupryniak.
Pierwsza część rozmowy:
Druga część rozmowy, jeszcze ciekawsza niż pierwsza: