Oddział Kliniczny Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przystąpił do programu pilotażowego i rozpoczął realizację świadczeń w ramach UCZP w październiku 2018 roku. Teraz pochwalił się sukcesami – wzrostem świadczeń, spadkiem ilości pacjentów hospitalizowanych i poprawą kondycji finansowej.
Wzrost udzielanych świadczeń o blisko 55 proc.
“To, czym zdecydowanie możemy się pochwalić i z czego możemy być dumni, to znaczący wzrost udzielanych świadczeń w obszarze UCZP” – mówiła dr Agata Dimter, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Psychicznego. “Jest to wzrost o blisko 55 proc. w ciągu niespełna 9 miesięcy. Jednocześnie udało nam się zmniejszyć ilość pacjentów hospitalizowanych w oddziałach stacjonarnych na rzecz pacjentów, którzy objęci są opieką ambulatoryjną, oddziałów dziennych i opieki środowiskowej” – dodała.
“Na tym przykładzie możemy stwierdzić, że ten kierunek zmian powinien być realizowany w całej Polsce” – potwierdził dr hab. n. med. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży.
Oddział Kliniczny Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przystąpił do realizacji pilotażowego programu i rozpoczął realizację świadczeń w ramach UCZP 1 października 2018 roku. Swoim zasięgiem działania obejmuje obszar dawnej dzielnicy Śródmieście, (tj. Dzielnicy I Stare Miasto, Dzielnicy II Grzegórzki, Dzielnicy III Prądnik Czerwony). Działalność tę wspiera również Klinika Psychiatrii CM UJ.
Poprawiła się sytuacja finansowa oddziału
“W społeczeństwie wciąż pokutują mity dotyczące psychiatrii i lęk przed nią. By pacjenci chętniej się zgłaszali się do centrów nie wystarczy łatwa dostępność do nich. Możliwość zgłoszenia do centrum informacyjnego bez kolejki czy skierowania bardzo pomaga, jednak mimo to musimy pracować nad przezwyciężaniem barier społecznych. Pacjent psychiatryczny jest nadal dość mocno stygmatyzowany przez społeczeństwo. Trzeba pokazać, że rozmowa z psychiatrią nie boli. Mamy nadzieję, ze taka akcja będzie kroplą zmieniającą ocean uprzedzeń do psychiatrii” – mówiła prof. dr hab. n. med. Dominika Dudek.
“Zapewniam, że psychiatria w Szpitalu Uniwersyteckim ma się dobrze. Dzięki ciężkiej pracy udało nam się nawet poprawić sytuację finansową oddziału. Obiema rękoma podpisuję się również pod ideą powstania Centrum Zdrowia Psychicznego, bo to naprawdę działa. Statystyki potwierdzają, że to racjonalny sposób wykorzystania funduszy, bo trafiają do ludzi, którym się naprawdę należą” – podsumował dyrektor Marcin Jędrychowski.
źródło: Szpital Uniwersytecki w Krakowie / mzdrowie