Parlamentarny zespół do spraw onkologii apeluje o systemowe zmiany w zasadach opieki nad chorymi z rakiem nerki – po dyskusji posłów z przedstawicielami instytucji publicznych, ekspertami oraz organizacjami pacjentów.
Na podstawie przedstawionych informacji i wypowiedzi, zespół zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia, aby jak najszybciej wypracować zmiany w organizacji opieki nad pacjentami i ustanowić kompleksowy system diagnostyki oraz leczenia tej choroby, który będzie zgodnie angażował specjalistów z zakresu onkologii oraz urologii. O tym, że trzeba “nadrobić opóźnienia” i o “konieczności zmian w standardach leczenia raka nerki” mówił poseł Marek Hok, przewodniczący zespołu.
Podkreślono między innymi, że potrzebne jest powołanie rejestru klinicznego, umożliwiającego monitorowanie jakości oraz efektywności opieki nad pacjentami z rakiem nerki. Resort zdrowia powinien opublikować obwieszczenie w sprawie wytycznych postępowania diagnostyczno-terapeutycznego dla raka nerki.
Ważnym postulatem jest przyspieszenie prac nad nowym programem lekowym, który powinien być oparty na europejskich standardach leczenia. Do programu powinny być wprowadzone nowe leki, tak aby .jego zapisy odpowiadały aktualnym wytycznym, przygotowanym przez Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej oraz Polskie Towarzystwo Urologiczne. Zmiany te powinny dotyczyć m.in. dostępu do immunoterapii w pierwszej linii leczenia zaawansowanego raka nerki; dostępu do najmniej toksycznego inhibitora kinazy tyrozynowej w pierwszej linii leczenia zaawansowanego raka nerki; modyfikację zapisów dotyczących drugiej linii leczenia; wprowadzenie finansowania trzeciej linii leczenia; uwzględnienie sytuacji pacjentów z rakiem niejasnokomórkowym.
W ocenie zespołu, potrzebne jest także zwiększenie elastyczności stosowania terapii w ramach programu lekowego, tak aby lekarze mogli podejmować decyzje w zależności od indywidualnego stanu zdrowia chorego. Natomiast przy podejmowaniu decyzji dotyczących programu lekowego i refundacji, Ministerstwo Zdrowia powinno kierować się zarówno efektywnością kliniczną, jak i profilem bezpieczeństwa terapii, biorąc pod uwagę koszty związane z leczeniem działań niepożądanych.
Zwrócono także uwagę na edukację prozdrowotną. Zespół zaapelował o wdrożenie zajęć szkolnych z zakresu promocji zdrowia w ramach edukacji na poziomie podstawowym oraz ponadpodstawowym oraz podjęcie innych działań zmierzających do budowania postaw prozdrowotnych oraz czujności onkologicznej obywateli.