Na badanie RM pacjenci onkologiczni czekają średnio 127 dni w trybie zwykłym, a pacjenci na CITO muszą czekać nawet 102 dni – podsumowuje Fundacja Alivia 5 ostatnich miesięcy od wprowadzenia nowelizacji w dostępie do badań diagnostycznych.
Krok w dobrą stronę
“Po 5 miesiącach od wprowadzenia nowelizacji w dostępie do badań diagnostycznych, okazuje się że działania Ministerstwa Zdrowia są wciąż niewystarczające. Na badanie rezonansem magnetycznym ciągle czekamy średnio 127 dni w trybie zwykłym, a pacjenci ze skierowaniem pilnym muszą czekać nawet 102 dni. To krócej niż przed wprowadzeniem nowelizacji, ale wciąż o wiele za długo dla pacjentów” – podkreśla Fundacja Alivia.
Od 1 kwietnia 2019 r., zgodnie z deklaracją Ministra Zdrowia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy są finansowane bez limitów. Po 5 miesiącach od wprowadzenia nowelizacji widać, że wprowadzone rozwiązania to krok w dobrą stronę, ale niewystarczający.
Najdłużej w woj. śląskim, pomorskim i małopolskim
Średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w Polsce w trybie zwykłym to 127 dni. Krócej niż w przed nowelizacją, ale wciąż ponad 4 miesiące. Najgorzej jest w woj. śląskim i pomorskim – 177 dni, najlepiej w woj. podkarpackim – 67 dni – podaje Fundacja Alivia.
Ze skierowaniem na CITO pacjenci w kraju czekają średnio 68 dni.
Na Mazowszu czeka się najdłużej – na badanie w trybie pilnym nawet 102 dni, choć w woj. świętokrzyskim to tylko 33 dni. W przypadku rezonansu magnetycznego nie udało się osiągnąć obiecanych 30 dni oczekiwania w żadnym województwie.
Na badanie tomografii komputerowej średni czas oczekiwania w kraju w trybie zwykłym to 42 dni. Najdłużej czekamy w woj. małopolskim – 68 dni, chociaż na Podlasiu tylko 8. W trybie pilnym cel Ministerstwa został osiągnięty – czas oczekiwania na to badanie na CITO spadł do średnio 20 dni, choć wciąż są województwa gdzie pacjenci czekają dłużej – w woj. śląskim to 30 dni – wynika z danych opublikowanych przez Fundację.
Do informacji podanej przez Fundację odniósł się wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. “Według danych na 14 sierpnia 269 podmiotów umożliwiało zapisanie się na badanie TK w terminie do 31 sierpnia. W przypadku RM jest 67 placówek z terminem do 30.09, ale też wzrost liczby badań o 20 proc. W RM wprowadziliśmy dodatkowe rozwiązania wspierające skracanie czasu oczekiwania” – podkreślił wiceminister.
źródło: Fundacja Alivia / Twitter / mzdrowie