Radomskie Centrum Onkologii będzie wykonywać zabiegi onkourologiczne u pacjentów m.in. z rakiem pęcherza, prostaty, nerki, moczowodu. Szpital w Radomiu jest kolejnym ośrodkiem w Polsce, w którym przeprowadzane są operacje laparoskopowe w onkourologii. Dla pacjentów wymagających leczenia w zakresie onkologii urologicznej otwarto również poradnię, w której konsultują specjaliści z Warszawy.
Zabiegi onkourologiczne na europejskim poziomie
Zdaniem prof. Zorana Stojceva, kierownika Oddzialu Chirurgii Onkologicznej RCO – rozpoczęcie zabiegów onkourologicznych rozszerzyło wachlarz metod leczenia w Radomskim Centrum Onkologii dając pacjentom z regionu dostęp do leczenia w zakresie chirurgii onkologicznej na europejskim poziomie. Szpital na Wacynie jest kompleksowym szpitalem onkologicznym, posiada 150 łóżek.
Na początku lipca radomscy lekarze pod kierunkiem prof. Igala Mora wykonali po raz pierwszy zabieg laparoskopowego usunięcia pęcherza moczowego oraz prostaty. RCO zaznacza, że było to możliwe dzięki współpracy ze specjalistami urologami ze Szpitala Mazovia w Warszawie. “Współpraca onkologów, radioterapeutów urologów i chirurgów zwiększa szanse chorych na kompleksowe leczenie nowotworów” – podkreślają władze RCO.
Laparoskopia w onkourologii korzystniejsza niż klasyczne operacje
W Polsce takie zabiegi są przeprowadzane tylko w 4 ośrodkach – we Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie i Warszawie.
Operacje laparoskopowe w onkourologii są znacznie bardziej korzystne dla pacjenta pod względem czasu rekonwalescencji w porównaniu do klasycznych operacji chirurgicznych – już 2 dni po takim zabiegu pacjent może samodzielnie wstawać.
źródło: Radomskie Centrum Onkologii / mzdrowie