Polskie Towarzystwo Reumatologiczne opublikowało oświadczenie, w którym uznaje nowe taryfy oraz nowe świadczenia w reumatologii za wspólny sukces, będący efektem wieloletniej współpracy towarzystwa oraz kolejnych konsultantów krajowych z Ministerstwem Zdrowia, AOTMiT oraz Narodowym Funduszem Zdrowia.
“Nowe taryfy w reumatologii i nowe świadczenia wczesnej diagnostyki chorób reumatycznych – to ogromny sukces Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, które pracowało nad tym projektem od 2018 r. Prace zostały zapoczątkowane przez ówczesnego prezesa PTR i konsultanta krajowego prof. Marka Brzosko, a w pracach, jakie prowadziła AOTMiT od początku brali udział eksperci towarzystwa. W ubiegłym roku po raz kolejny zainteresowaliśmy projektem ministra zdrowia, czego efektem było wznowienie wspólnych prac, w których udział brała także obecna konsultant krajowa prof. Brygida Kwiatkowska. Ich efektem jest aktualizacja wycen i publikacja obwieszczenia przez prezesa AOTMiT. To jest przełom w reumatologii, o który walczyliśmy od lat. Wprowadzenie świadczeń wczesnej diagnostyki w reumatologii pozwoli na szybsze diagnozowanie naszych pacjentów i da możliwość włączanie właściwego leczenia na początkowym etapie choroby. To bardzo dobra wiadomość dla pacjentów. Wierzymy, że NFZ niezwłocznie wprowadzi nowe taryfy, tak aby chorzy mogli jak najszybciej skorzystać z dobrych decyzji regulatora. Liczymy także na to, że ich wprowadzenie wiązało się będzie także ze zwiększeniem nakładów na reumatologię” – mówi mZdrowie dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący Komisji ds. Polityki Lekowej Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.
Projekt nowych taryf w reumatologii, w tym nowych świadczeń szybkiej diagnostyki, został opracowany przez AOTMiT we współpracy z Polskim Towarzystwem Reumatologicznym oraz ówczesnym konsultantem krajowym w dziedzinie reumatologii prof. Markiem Brzosko w 2018 r. i przesłany do Ministerstwa Zdrowia.
Ponieważ nowe taryfy i nowe świadczenia nie weszły w życie, Polskie Towarzystwo Reumatologiczne ponownie (4 listopada 2021 r.) skierowało pismo w tej sprawie do Ministra Zdrowia. Przeprowadzono ponowną analizę projektu i aktualizację wyceny świadczeń, z uwzględnieniem obecnej sytuacji kosztowej. W pracach tych prowadzonych przez AOTMiT uczestniczyli eksperci Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego i obecna konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii prof. Brygida Kwiatkowska.
Obwieszczenie Prezesa AOTMiT z dnia 21 września 2022 r. dotyczące świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenie szpitalne w obszarze reumatologii wprowadza istotnie zwiększoną wycenę wszystkich dotychczasowych grup w reumatologii (H86, H88, H89, H96c, H96D, H98 i H90) oraz likwiduje podział wyceny dla grup H87 i H89 ze względu na czas pobytu wprowadzając nową wartość punktową. Dodatkowo, zgodnie z nowymi taryfami w ramach grupy H90 rozliczeniu podlegało będzie leczenie pacjentów z powodu chorób infekcyjnych kości i stawów wymagających antybiotykoterapii ponad 10 dni (leczenie poniżej 10 dni jest nadal w ramach grupy H88).
Obwieszczenie wprowadza także nowe świadczenia gwarantowane w obszarze reumatologii obejmujące wczesną diagnostykę chorób reumatycznych, które będą mogły być realizowane w warunkach ambulatoryjnych oraz w warunkach krótkiej hospitalizacji:
- Diagnostyka podstawowa wykonywana w trybie ambulatoryjnym (759 pkt)
- Diagnostyka pogłębiona wykonywana w trybie ambulatoryjnym (1 223 pkt)
- Diagnostyka pogłębiona wykonywana w trybie krótkiej hospitalizacji (1 778 pkt)
PTR zwraca uwagę na rosnącą liczbę pacjentów z objawami zapalnych i autoimmunizacyjnych chorób reumatycznych, w tym układowych chorób tkanki łącznej w ostatnich latach, oraz brakiem możliwości przeprowadzenia szybkiej diagnostyki w warunkach ambulatoryjnych. Dlatego od lat postulowało wprowadzenie nowego świadczenia wczesnej diagnostyki chorób reumatycznych. Wprowadzenie nowego świadczenia umożliwi szybką diagnostykę pacjentów, co z kolei umożliwi szybkie włączenie właściwego leczenia. Realizacja nowych świadczeń wczesnej diagnostyki powinna w pierwszym etapie obejmować wysokospecjalistyczne oddziały reumatologii zapewniające kompleksową diagnostykę oraz leczenie, w tym w ramach programów lekowych, oraz przyszpitalną ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.
Reumatolodzy mają nadzieję, że wprowadzenie nowych taryf przez Narodowy Fundusz Zdrowia nastąpi niezwłocznie i deklarują dalszą współpracę w tym względzie.