Wprowadzenie do praktyki diabetologicznej ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania według diabetologów znacząco poprawiło skuteczność, jakość i bezpieczeństwo opieki nad chorymi. Również osobiste pompy insulinowe, glukometry, które przesyłają dane i parametry chorego do chmury pozwalają odciążyć system opieki zdrowotnej, polepszyć komfort życia pacjenta a lekarzowi – postawić lepszą diagnozę.
“System monitorowania glikemii jest równie ważny co farmakoterapia w odpowiednim prowadzeniu leczenia cukrzycy. Jest tak, ponieważ te systemy dają możliwość oceny zmian glikemii, pacjent jest lepiej weryfikowany i jest bardziej zaangażowany w proces terapeutyczny. Sprawdziły się one również w trakcie pandemii, w czasie teleporad i wizyt zdalnych, dlatego są jednoznacznie rekomendowane dla cukrzyków” – mówiła w czasie debaty na FOZ w Karpaczu Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Niestety, jak dodawała prezes PSD, refundowany jest on dla pacjentów jedynie do 18. roku życia. Pozostali pacjenci, aby skorzystać z tej innowacyjnej technologii, muszą ją sami sfinansować. Jest jednak nadzieja na poszerzenie refundacji.
W czasie debaty eksperci rekomendowali ministerstwu zdrowia, aby wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów i diabetologów, rozważać poszerzenie dostępu do refundacji o trzy nowe grupy chorych, między innymi kobiety w ciąży, w sumie około 10-15 tys osób. Zgodnie z analizami ekspertów, przy takim poszerzeniu wydatki NFZ na systemy monitorowania glikemii wzrosłyby o kwotę rzędu 11 mln zł w pierwszym roku obowiązywania decyzji do ok. 24 mln zł po trzech latach. Jednocześnie upowszechnienie tych urządzeń zmniejszyłoby liczbę powikłań i hospitalizacji, a także obniżyło koszty refundowanych pasków do pomiarów glukometrem.
Skanowanie poprawia kontrolę choroby i zmniejsza liczbę powikłań
Źle kontrolowana cukrzyca prowadzi do rozwoju wielu ciężkich, zagrażających życiu chorego powikłań, zarówno ostrych jak i przewlekłych. Bieżące monitorowanie i ocena zmian glikemii są integralną częścią leczenia cukrzycy, niezbędnym elementem dla optymalizacji prowadzonej terapii, a poprzez to warunkiem skutecznej kontroli choroby i prewencji ostrych i późnych powikłań. Wielu diabetologów zwraca uwagę, że pacjenci z cukrzycą o wiele rzadziej dokonują pomiarów stężenia glukozy niż wynikałoby to z zaleceń. Nowoczesna technologia pomaga temu zapobiegać. Chory zakłada na ramię sensor, połączony np. z odpowiednią aplikacją na smartfonie lub czytnikiem i może w dowolnym momencie błyskawicznie odczytać poziom cukru we krwi.
IT ułatwia życie cukrzykowi
Technologie rozwijane do opieki nad chorymi z cukrzycą mogą ulepszyć standard życia chorego, ułatwić proces jego leczenia i odciążyć system opieki zdrowotnej. W ostatnim czasie pojawiły się sensory monitorujące i wysyłające wyniki pomiarów, a także glukometry, osobiste pompy insulinowe. Większość systemów ciągłego monitorowania glikemii ma możliwość przesyłania danych do chmury internetowej za pomocą specjalnych aplikacji mobilnych oraz programów komputerowych. Co najważniejsze, wszystkie te narzędzia informatyczne umożliwiają zdalną analizę uzyskanych parametrów przez lekarza, który może wirtualnie przeprowadzić wysokojakościową e-wizytę i w zależności od potrzeb zmodyfikować leczenie.
“Możliwość analizy danych zdeponowanych w chmurze pozwala obiektywnie ocenić potrzebę interwencji medycznej. Telemedycyna potrzebuje takich rozwiązań, które podnoszą jakość porady medycznej na odległość” – podkreśla prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz. Prawdziwym testem tego systemu stała się pandemia. Chorzy na cukrzycę są szczególnie narażeni na zachorowanie na koronawirusa stąd możliwość przeprowadzenia konsultacji z lekarzem na odległość dała prawdziwy komfort cukrzykom. Również lekarz dzięki możliwość przesyłania wyników pomiarów może wcześniej przygotować się lepiej do wizyty i wywiadu lekarskiego z pacjentem.
“Cukrzyca jest szczególną chorobą, bo każda aktywność pacjenta wpływa na stężenie glukozy we krwi. Nie mając wiedzy, jakie jest stężenie cukru pacjenci – ale też my, lekarze – podejmują decyzję po trosze „na ślepo”. System ciągłego monitorowania glikemii to oszałamiający postęp technologii, którym jesteśmy niezmiernie zachwyceni. Możliwość zdalnego kontaktu z pacjentem dzięki ich zastosowaniu – to rozwiązanie, które stało się stałym elementem systemu opieki diabetologicznej” – podkreśla prof. Leszek Czupryniak.
Jak twierdzą autorzy raportu „System ciągłego monitorowania glikemii metodą skanowania w 2021 r. Dostępność w Polsce – stan obecny i kierunki zmian, telemedycyna stała się już stałym elementem systemu opieki diabetologicznej. Zgodnie z ich rekomendacjami, każda poradnia tego typu powinna być zdolna do przeprowadzenia efektywnej wizyty zdalnej, a osoby z cukrzycą powinny być wręcz zachęcane przez lekarzy do korzystania z technologii sprzętowych i aplikacji, ułatwiających zdalne przeprowadzenie wizyty lekarskiej.