Na łamach “The Lancet” opublikowano wyniki metaanalizy dotyczącej wpływu szczepienia przeciwko HPV na częstość zakażeń tym wirusem – wykazano znaczące zmniejszenie występowania zakażeń HPV w ciągu 5-8 lat od wprowadzenia szczepień.
Mniej zakażeń HPV w ciągu 5-8 lat od wprowadzenia szczepień
Metaanaliza obejmowała 65 badań z 14 wysoko rozwiniętych krajów i wykazała znaczące zmniejszenie występowania zakażeń HPV w ciągu 5-8 lat od wprowadzenia szczepień – dla HPV typu 16 i 18 o 83 proc. wśród dziewcząt w wieku 13-19 lat oraz o 66 proc. w grupie wiekowej 20-24 lata.
Z kolei dla HPV typu 31, 33 i 45 w grupie dziewcząt w wieku 13-19 lat częstość ta zmniejszyła się o 54 proc. Zmniejszyła się również częstość występowania kłykcin kończystych okolic płciowych, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Dodatkowo udowodniono zmniejszenie częstości CIN (śródnabłonkowej neoplazji; CIN, Cervical Intraepithelial Neoplasia) drugiego stopnia o 51 proc. wśród dziewcząt w wieku 15-19 lat oraz o 31 proc. wśród kobiet w wieku 20-24 lata.
Szczepienie chłopców zapobiega przenoszeniu wirusa na partnerkę
Autorzy badania podkreślają, że dotyczyło ono lat, w których szczepienia obejmowały tylko dziewczynki, a wprowadzenie ich również dla chłopców może przynieść jeszcze lepsze efekty – zapobiega rozwojowi m.in. raka prącia oraz przenoszeniu wirusa z partnera na partnerkę.
Wirus brodawczaka ludzkiego jest przenoszony drogą płciową i może być przyczyną raka szyjki macicy. Niektóre typy HPV powodują powstanie w okolicy narządów płciowych i odbytu zmian łagodnych, takich jak kłykciny kończyste. Typy 16 i 18 skutkują śródnabłonkową neoplazją, która może prowadzić do raka szyjki macicy.
źródło: The Lancet / mzdrowie