Odsetek zgonów z powodu nowotworów w województwie podkarpackim jest o około 30 proc. niższy niż średnia dla całej Polski. Najwięcej osób umiera z powodu nowotworów w województwie kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. Istotnym czynnikiem wpływającym na te różnice jest upowszechnienie palenia tytoniu.
Według raportu „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowań” w województwie kujawsko-pomorskim umieralność z powodu nowotworów jest większa o 30 proc. niż na Podkarpaciu. Jednocześnie na Podkarpaciu rozpowszechnienie uzależnienia od tytoniu jest najmniejsze w całej Polsce (pali tam 23,1 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet), podczas gdy na Warmii i Mazurach – ponad 34,1 proc. mężczyzn i ponad 22 proc. kobiet, a w woj. kujawsko-pomorskim – odpowiednio 30 i ponad 22 proc.
– W województwie podkarpackim i lubelskim mniej ludzi pali papierosy, a to ma wpływ na zachorowalność na nowotwory – mówi dr Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii. – Aż 30 proc. przypadków nowotworów wynika wyłącznie z palenia tytoniu. W województwach: kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim wysoka umieralność z ich powodu wynika z wysokiego odsetka palących.
Wśród nowotworów największe zagrożenie życia dla mieszkańców Polski stanowi od lat nowotwór płuca. Korelacja współczyników umieralności oraz palenia dowodzi, że rzucenie palenia jest kluczowe dla zapobiegania nowotworowi płuca.
W skali całej Polski liczba zgonów z powodu nowotworu płuca mniejszyła się w ostatniej dekadzie. „W okresie ostatnich czterech lat natężenie zgonów z powodu raka płuc obniżyło się najbardziej w województwie kujawsko-pomorskim (o 14 proc.) i podkarpackim (o 20 proc.) – czytamy w raporcie. Niepokoi jednak, że w dziewięciu województwach obecny poziom umieralności kobiet z powodu raka płuca jest wyższy niż cztery lata wcześniej; w województwie świętokrzyskim nawet o 25 proc.
Podkarpacie jest również w najlepszej sytuacji pod względem liczby zachorowań na nowotwór jelita grubego. Natomiast – najwięcej zachorowań od wielu lat odnotowuje się w Wielkopolsce (więcej o 38 proc.).
– Wielkopolska do lat wielu lat regionem podwyższonego ryzyka raka jelita grubego, piersi, jajnika i gruczołu krokowego – potwierdza dr Didkowska. – Nie wiemy dokładnie, dlaczego tak się dzieje. Na pewno na wyższe wskaźniki ma wpływ styl życia, dieta i używki.
Coraz mniej ludzi w Polsce umiera z powodu nowotworu żołądka. W ciągu ostatnich czterech średni odsetek zgonów z powodu tej choroby spadł o ok. 9 proc. Największy spadek umieralności wystąpił – ponownie – w województwie podkarpackim ( 17 proc.) i łódzkim (o 16 proc.). Najmniejszy – zaledwie 1 proc. – w Wielkopolsce.
Także w przypadku rak szyjki macicy najlepsze statystyki odnotowujemy na Podkarpaciu. Zagrożenie życia kobiet z powodu nowotworu szyjki macicy w Polsce powoli, ale systematycznie się zmniejsza. Obecny poziom umieralności kobiet z powodu tego nowotworu w Polsce jest o 12 proc. niższy niż w latach 2009-2010.
Zgony z powodu nowotworu szyjki macicy w ostatnich latach stanowią największy problem w województwie lubuskim i śląskim, a najlepsza sytuacja również jest na Podkarpaciu.
(PAP) / mzdrowie