Chorzy na tętnicze nadciśnienie płucne, których w Polsce jest około tysiąca, korzystają od ośmiu lat z programu lekowego. Dostęp do skutecznych terapii mają zagwarantowany. Dzięki rozwojowi technologii jest szansa na wprowadzanie do refundacji mniej inwazyjnych i łatwiejszych do zastosowania terapii u pacjentów w zaawansowanym stadium choroby, na przykład tabletek zamiast pomp infuzyjnych. Rozwój terapii pozwolił na przestrzeni 20 lat zmienić chorobę wcześniej jednoznacznie śmiertelną – w chorobę przewlekłą.
Program lekowy był w ostatnich latach systematycznie poszerzany o kolejne terapie. Wlew dożylny zaczął być zastępowany przez wlewy podskórne, potem inhalacje, a w ostatnich latach zaczynają wchodzić do leczenia leki w tabletkach, dla pacjentów najwygodniejsze i najbezpieczniejsze. Obecnie na refundację oczekuje kolejny lek w takiej formie. Wzbogacane są schematy leczenia, leki tabletkowe stosuje się także w terapiach skojarzonych.
Profesor Kurzyna opisuje także ułatwienia dla pacjentów związane z coraz szerszym stosowaniem telemedycyny, które wprowadza się obecnie w znaczenie szerszym zakresie z uwagi na pandemię koronawirusa. Chodzi o to, aby pacjenci nie musieli bez potrzeby dojeżdżać do szpitali prowadzących leczenie – dotychczas stosunkowo często musieli stawiać się osobiście tylko po to, aby odebrać leki i pojechać z nimi do domu.
© mZdrowie.pl