Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej są w połowie projektu badawczego dotyczącego koordynowanej opieki ginekologicznej. „Jesteśmy na półmetku, bo przebadanych będzie tysiąc kobiet. Kluczową rolę odgrywa histeroskopia” – mówił dr Łukasz Szeszko w trakcie konferencji “Praktyka Ginekologa Onkologa 2022”.
Projekt badawczy lekarzy w Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej jest prowadzony od 2002 roku. Specjalistom zależało jednak na jego rozwinięciu, by oprócz diagnostyki i leczenia, wyciągnąć także wnioski, które pacjentki są bardziej narażone na raka trzonu macicy (endometrium). „Do projektu badawczego skłoniły nas niepokojące statystyki” – podkreślił dr n. med. Łukasz Szeszko. W odróżnieniu od Europy Zachodniej, gdzie spada umieralność z powodu raka trzonu macicy, w Polsce ta umieralność rośnie. Dotyczy to głównie kobiet w starszych grupach wiekowych.
„Żeby odwrócić tą tendencję, konieczne jest stworzenie wyspecjalizowanych ośrodków leczenia, poprawa diagnostyki i umożliwienie stosowania skutecznych terapii” – mówił dr Łukasz Szeszko. Rak endometrium – to pod względem liczby zachorowań czwarty nowotwór u kobiet i najczęstszy nowotwór ginekologiczny. Co roku w Polsce ponad 6 tys. kobiet słyszy taką diagnozę, a niemal 1900 umiera. Polska jest w pierwszej dziesiątce krajów o najwyższej zachorowalności na raka trzonu macicy. W większości krajów Europy Zachodniej nastąpiła stabilizacja zachorowań. W Polsce wciąż widoczny jest wzrost zachorowań. – „W 2010 roku mieliśmy 5 tys. rozpoznanych przypadków, a w 2020 roku już 10 tys.” – wskazywał dr Szeszko. Przyczyną jest m.in. narastający problem otyłości, która njest jednym z głównych czynników ryzyka.
Jak tłumaczył dr Łukasz Szeszko, bardzo istotne jest badanie histeroskopii, które pozwala ocenić kształt jamy macicy, stan endometrium oraz ujść macicznych jajowodów. W trakcie badania lekarz przeprowadza szczegółową wizualizację wnętrza macicy, pozwala to zauważyć nawet niewielkie zmiany patologiczne. -„Histeroskopia jest techniką diagnostyczną. W trakcie badania można pobrać materiał z jamy macicy. Kobieta powinna zgłosić się na badanie, gdy zaobserwuje u siebie patologiczne krwawienie z dróg rodnych. Chodzi zarówno o obfite, bolesne miesiączki, czy każde krwawienie pomenopauzalne, które powinno być zweryfikowane histopatologicznie”. Pacjentki zachęcane są do diagnostyki, bo wcześnie wykryte zmiany dają lepsze rokowania.
W projekcie realizowanym w bialskim szpitalu znajduje się komponent naukowo–badawczy. U pacjentek badany jest jeszcze poziom hormonów, mogących mieć wpływ na zmiany nowotworowe. W zależności od wyników histopatologicznych, lekarze wdrażają leczenie farmakologiczne bądź zabiegowe. „Do tej pory przebadanych zostało niemal 500 pacjentek, zatem to półmetek. Największą grupę stanowią kobiety 40-60 lat” – podsumował dr Łukasz Szeszko.