Za problemy zdrowia nie odpowiada jedynie minister zdrowia. Ważną rolę do spełnienia mają też ministrowie edukacji, finansów i gospodarki – powiedział na IV Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny w Kaliszu prof. Piotr Jankowski z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Naukowcy z Polski, Litwy, Estonii, Francji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch biorą udział w trwającej dwa dni IV Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny w Kaliszu. Obrady poświęcono wyzwaniom zdrowia publicznego. „Jest naszą tradycją, że omawiamy bieżące sprawy zdrowia w Europie i na świecie, żeby zrozumieć, co się dookoła nas dzieje. Zdrowie jest w trójce wskaźników, które decydują o rozwoju cywilizacyjnym narodów” – powiedział prof. Witold Zatoński, przewodniczący komitetu naukowego IV Światowej Konferencji Zdrowia Rodziny.
Prof. Leif Aaro z Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego wypowiedział się na temat wpływu używek na zdrowie psychiczne – „Należy zadać kluczowe pytanie: co ze e-papierosami, które opisuje się często jako mniej szkodliwą alternatywę dla tytoniu? E-papierosy nie stanowią ochrony przed paleniem papierosów. Ale powiem więcej – mamy relacje między paleniem i depresją. Dorośli często palą, żeby poradzić sobie z depresją”. Z danych dotyczących lęku, bólu głowy i depresji – jak wskazał – wynika, że jest powiązanie, jeśli chodzi o korzystanie z używek. Jeśli ktoś pije alkohol, to częściej będzie skarżyć się na problemy zdrowia psychicznego – “Dotyczy to również e-papierosów, które działają tak jak inne używki i nie wydają się zdrowszą alternatywą”.
Prof. Krzysztof Wielgus podjął temat problematyki kardiologicznej. Przekazał, że ze statystyk wynika, że nowotwory odpowiadają za 26 proc. zgonów w Polsce, a 48 proc. zgonów następuje wskutek chorób sercowo – naczyniowych. Rocznie w kraju dochodzi do 78-80 tys. zawałów – „Problemy kardiologiczne to decydujący czynnik, który zmniejsza nam długość życia”.
Szacuje się, że w 2100 roku na każdą osobę w wieku 65 lat i starszą, przypadną mniej niż dwie osoby w wieku produkcyjnym, a jeszcze niedawno przypadało ich pięć – wskazała prof. Anna Harton z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Według niej bardzo duży wpływ na zdrowie człowieka ma odpowiednia dieta. Powiedziała, że nadwagę bądź otyłość ma co dziesiąte dziecko do trzeciego roku życia, co piąte – kilkulatek i co trzecie dziecko w wieku ośmiu lat. “Jesteśmy liderem otyłości w najmłodszych grupach wiekowych, co wynika z modelu żywienia i braku aktywności fizycznej” – zaznaczyła prof. Harton. Jej zdaniem potrzebna jest ustawa o zawodzie dietetyka, bo brakuje polityki publicznej i strategii żywieniowych.
Zdaniem rektora Uniwersytetu Kaliskiego prof. Andrzeja Wojtyły ochrona zdrowia publicznego powinna być dostosowywana do sytuacji gospodarczej, rozwoju technologicznego i cywilizacyjnego. „Jak jest to ważne, pokazują wydarzenia z ostatnich tygodni i problem z tzw. alkotubkami. Okazuje się, że ustawy nie nadążają za nowymi technologiami” – oświadczył. Dlatego – jak podkreślił – po zakończeniu konferencji zostanie opracowany dokument dla rządzących, w którym zostaną zaprezentowane rekomendacje dotyczące zdrowia publicznego – “Nie można, tak jak obecnie, przygotowywać programów prozdrowotnych, nastawionych na cztery lata, czyli kadencje parlamentarzystów. Efekty działań w zdrowiu publicznym widzimy dopiero po jednym, dwóch pokoleniach”.
Prof. Piotr Jankowski z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie powiedział, że za problemy zdrowia nie odpowiada jedynie minister zdrowia. Według niego ważną rolę do spełnienia mają ministrowie edukacji i finansów – „Za pomocą bodźców, ulg podatkowych, mogą regulować sprzedaż tytoniu i alkoholu”. (PAP)