Fundusz Medyczny przeznaczy w tym roku do 900 milionów złotych na bezlimitowe świadczenia dla dzieci – powiedział profesor Piotr Czauderna. Finansowanie infrastruktury w obszarze onkologii rozpocznie się w przyszłym roku.
Szef prezydenckiej Rady ds. Ochrony Zdrowia prof. Piotr Czauderna podkreślił, że “wartość aneksów podpisanych przez świadczeniodawcami na bezlimitowe działania medyczne z zakresu leczenia dzieci i młodzieży to kwota bliska 700 milionom, a wraz z czwartym kwartałem może zbliżymy się nawet do 900 mln”. Wskazał, że dzięki braku limitów Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach praktycznie zlikwidowało kolejki na wszczepienia procesorów słuchu i implantów ślimakowych u dzieci. “Na początku roku ta kolejka była kilkuletnia, dzisiaj praktycznie się to dzieje na bieżąco. Centrum jest w tej chwili ośrodkiem, który na świecie wykonał najwięcej takich wysokospecjalistycznych operacji” – podkreślił.
Profesor Czauderna zwrócił uwagę, że toczą się także negocjacje z firmami farmaceutycznymi w obszarze leków innowacyjnych – “Mając świadomość, że fundusz ma środki, staramy się myśleć o rozszerzeniu zadań. (…) To jest kwestia finansowania diagnostyki molekularnej, genetycznej u dzieci w chorobach rzadkich, ale również u dorosłych, a także w hematologii i onkologii dziecięcej. Bez tego nie ma nowoczesnego rozpoznania i właściwego leczenia. To nam pozwoli iść w kierunku personalizacji leczenia, czyli dopasowywania terapii do pacjenta”. Według niego kolejnym zadaniem, które może być finansowane w ramach Funduszu Medycznego jest szczepienie kolejnych roczników dziewczynek przeciw HPV. “To w znaczącym stopniu obniża częstość powstawania raka szyjki macicy, których mamy w Polsce dużo i mamy ciągle wysoką śmiertelność” – podkreślił. Dodał, że nowe obszary będę jeszcze analizowane, ale decyzje w ich sprawie już zapadły.
Natomiast wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim powiedział, że resort chce w przyszłym roku ogłosić konkurs na wsparcie infrastruktury między innymi w obszarze onkologii i opieki długoterminowej – “Dzisiaj ogłosiliśmy pierwszy ogromny w skali Ministerstwa Zdrowia program wsparcia infrastruktury w obszarze pediatrii”. Przeznaczono na ten cel 2 mld zł. Do połowy 2022 r. ministerstwo zdrowia chce ogłosić konkurs na wsparcie infrastruktury w obszarze onkologii, a jesienią na infrastrukturę w podmiotach ogólnopolskich. “Te projekty inwestycyjne to również konkursy, które mam nadzieję ogłosimy z początkiem roku na wsparcie infrastruktury w zakresie opieki długoterminowej” – dodał wiceminister.
Wiceminister zdrowia poinformował, że spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą było także poświęcone podjęciem przyszłych inicjatyw i wskazaniu kolejnych obszarów, które mogłyby być finansowane z Funduszu Medycznego. Wymienił m.in obszar dotyczący diagnostyki genetycznej. “Tutaj konkluzje są pozytywne. Była pełna zgoda ekspertów, że w zakresie diagnostyki genetycznej Fundusz Medyczny mógłby wspierać procesy wczesnej diagnostyki chorób rzadkich, czy onkologii” – powiedział Gadomski.
Dzięki Funduszowi Medycznemu na ochronę zdrowia ma trafić dodatkowo co najmniej 4 mld zł rocznie. Przeznaczone mogą być na profilaktykę, diagnostykę i leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich, a także na lepszą infrastrukturę ochrony zdrowia i dostęp do wysokiej jakości świadczeń opieki zdrowotnej. Fundusz ma także przyczynić się do rozwoju systemu opieki zdrowotnej przez koncentrację działań wokół pacjenta i jego potrzeb, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy jakości życia pacjentów i ich rodzin. Ma on także ułatwić dzieciom i innym pacjentom cierpiącym na choroby rzadkie i nowotworowe dostęp do leczenia w nowoczesnych szpitalach, a w razie konieczności – także poza granicami Polski.