Minister Zdrowia wydłużył czas trwania programu leczenia stopy cukrzycowej o 12 miesięcy oraz dodał pięć nowych ośrodków pilotażowych.
Nowe ośrodki leczenia stopy cukrzycowej zostały wybrane spośród ośrodków mających udokumentowane doświadczenie. Zdaniemi resortu gwarantują ścisłą współpracę z dotychczasowym realizatorem w ramach dotychczas wypracowanego modelu opieki, zarekomendowanych również przez obecnego realizatora przedmiotowego programu pilotażowego – poinformował wiceminister Jerzy Szafranowicz w odpowiedzi na interpelację posłanek Iwony Kozłowskiej i Anny Wojciechowskiej.
Posłanki Iwona Kozłowska i Anna Wojciechowska w swojej interpelacji zwróciły uwagę, że obecny stan opieki nad pacjentami z ranami trudno gojącymi się stawia poważne wyzwania przed systemem ochrony zdrowia. Choć nie podały odpowiednich statystyk, to szacuje się, że nawet milion Polaków przewlekle cierpi z powodu ran, co ma ogromne konsekwencje zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. Tętnicze lub żylne owrzodzenia goleni, cukrzycowe owrzodzenia stopy, owrzodzenia odleżynowe i owrzodzenia nowotworowe, zakażenie miejsca operowanego i powikłania gojenia po zabiegach operacyjnych to główne typy ran odpowiedzialne za ogromne cierpienie fizyczne i psychiczne chorych. Ich zdaniem poprawa standardów leczenia ran, zapobieganie zakażeniom oraz walka z antybiotykoopornością są kluczowe dla poprawy jakości leczenia pacjentów i ograniczenia negatywnych skutków ekonomicznych związanych z długotrwałym leczeniem zakażeń ran. Parlamentarzystki chciały wiedzieć, jakie są plany Ministerstwa Zdrowia dotyczące poprawy opieki nad pacjentami z trudno gojącymi się ranami.
Wiceminister Jerzy Szafranowicz w odpowiedzi na interpelację przypomniał, że rozporządzeniem z 16 stycznia 2025r. Minister Zdrowia wydłużył czas trwania programu o 12 miesięcy oraz wprowadził możliwość jego realizacji przez pięć nowych ośrodków pilotażowych (w sumie jest już 6 realizatorów programu). Zostały wybrane ośrodki mające udokumentowane doświadczenie w leczeniu pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej, których wybór gwarantuje ścisłą współpracę z dotychczasowym realizatorem w ramach dotychczas wypracowanego modelu opieki, zarekomendowane również przez obecnego realizatora programu pilotażowego, czyli SPZOZ w Szamotułach. W związku z wydłużeniem czasu trwania programu pilotażowego oraz zwiększeniem liczby ośrodków, wzrosła liczba pacjentów, którzy mogą zostać objęci programem pilotażowym.
Wprowadzone zmainy są kolejnym etapem pilotażu, który ma na celu sprawdzenie, czy wypracowany przez SPZOZ w Szamotułach model opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej umożliwi osiągnięcie podobnych rezultatów u innych świadczeniodawców, przy zwiększonej liczbie świadczeniobiorców – napisał wiceminister Szafranowicz.