Alkohol przyczynia się do wystąpienia aż 7 rodzajów raka: jamy ustnej, gardła, krtani, przełyku, piersi, wątroby i jelit.
Badacze z Cambridge przeprowadzili badania i analizy z wykorzystaniem żywych myszy. Aby dowiedzieć się, jak alkohol niszczy organizm, naukowcy podawali gryzoniom rozcieńczony alkohol. Następnie sprawdzili w jaki sposób oddziałuje on na materiał genetyczny znajdujący się w komórkach mysiego ciała.
Okazało się, że aldehyd octowy (trująca substancja powstająca na skutek metabolizowania alkoholu) może rozerwać i uszkadzać DNA w komórkach macierzystych krwi. Prowadzi to do trwałej zmiany sekwencji DNA w tych komórkach i odpowiada za powstawanie raka.
Organizm walczy z tym zagrożeniem i próbuje się zabezpieczyć przed szkodami wynikającymi z picia alkoholu. Pierwszą linią obrony jest rodzina enzymów zwanych dehydrogenazami aldehydowymi (ALDH). Enzymy te odpowiadają za rozkład aldehydu octowego. Szacuje się jednak, że na całym świecie miliony ludzi, szczególnie z Azji, nie posiadają w ogóle tego enzymu, bądź posiadają jego wadliwą wersję.
Drugą linią obrony używaną przez komórki są systemy wewnętrznej regeneracji DNA. Pozwalają one naprawiać i odwracać różne rodzaje uszkodzeń DNA. Niestety – podobnie jak enzym ALDH – nie zawsze działają.
(PAP) / mzdrowie