Dieta wolna od czerwonego mięsa zmniejsza ryzyko zachorowania na raka okrężnicy u kobiet. Tak wynika z badań międzynarodowego zespołu naukowców, którzy analizowali w jaki sposób dieta, wpływa na ryzyko zachorowania na raka okrężnicy i odbytnicy.
Do analizy wykorzystano dane z badania kohortowego obejmującego 32 147 kobiet z Anglii, Walii i Szkocji. Dane te zostały zebrane w trakcie badań ankietowych przeprowadzonych przez Światowy Funduszu Badań nad Rakiem (World Cancer Research Fund, WCRF) w latach 1995-1998. W punkcie wyjściowym średni wiek uczestniczek wynosił 52 lata, a przeciętne BMI 24,4. Na podstawie analizy ankiet, 65 proc. z nich zostało sklasyfikowanych jako osoby mięsożerne (jedzące czerwone mięso), 3 proc. jako osoby jedzące drób, 13 proc – ryby, natomiast 19 proc. stanowiły wegetarianki. Następnie kobiety obserwowano średnio 17 lat.
Analiza wpływu diety na ryzyko zachorowania na raka, wykazała, że spożywanie czerwonego mięsa ma związek z zachorowaniem na raka jelita grubego. Kobiety, które regularnie jadły czerwone mięso, częściej chorowały na nowotwór końcowego odcinka jelita grubego. Kobiety, które nie jadły czerwonego mięsa, ale spożywały drób oraz ryby, miały nieznacznie obniżone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Najniższe ryzyko zachorowania na nowotwór odnotowano natomiast u wegetarianek.
(PAP) / mzdrowie