Wirtualna i poszerzona rzeczywistość dotarła na salę operacyjną. Jak informuje Medicover – chirurdzy przeprowadzili z użyciem RSQ Holo do tej pory już kilkadziesiąt skomplikowanych operacji ortopedycznych – głównie kolan i łokci – z wykorzystaniem hologramów. Jak wygląda taki zabieg i czym jest technologia RSQ Holo, mówi prof. Przemysław Lubiatowski, dyrektor medyczny Rehasport, kierownik Pracowni Traumatologii i Biomechaniki Sportu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
– Na czym polega technologia RSQ HOLO?
Prof. Przemysław Lubiatowski – Po założeniu okularów rzeczywistości rozszerzonej (gogli) RSQ HOLO, lekarz może gestami dłoni spojrzeć na hologram operowanego miejsca, obrócić go i umieścić w dowolnym miejscu w przestrzeni. Może też zmienić jego rozmiar, a nawet zajrzeć do dokumentacji medycznej. Cały proces jest całkowicie sterylny. Odbywa się za pomocą gestów człowieka, bez dotykania klawiatury bądź myszki.
– Jak system technologii RSQ HOLO wpływa na przebieg operacji?
– Poszerzenie pola operacyjnego o rzeczywistość wirtualną pomaga chirurgom działać szybciej i wydajniej. Same operacje chirurgiczne stają się efektywniejsze i bezpieczniejsze.
– Czy stosując urządzenie poczuł Pan wyraźny wzrost komfortu w trakcie przeprowadzania zabiegu?
– Zdecydowanie! W zasadzie w każdym tygodniu pracy korzystam z tego narzędzia i coraz trudniej mi jest sobie wyobrazić np. artroskopię łokcia bez hologramów, bez wizualizacji w tzw. mieszanej rzeczywistości przed oczami. Wszyscy lekarze, którzy mieli styczność z tym rozwiązaniem, są nim zachwyceni.
– Czy każdy chirurg może swobodnie korzystać z tego urządzenia?
– Wiele zależy od doświadczenia i zapotrzebowania, ale wprawnemu, otwartemu na nowe technologie chirurgowi wystarczy intuicyjne 5-10 minutowe szkolenie, aby następnie przystąpić do działania z technologią.
– Czy lekarze chętnie wspomagają się tego rodzaju urządzeniami?
– Lekarze są zachwyceni skutecznością i możliwościami tego rozwiązania. Zwracają uwagę na łatwość wdrożenia się w użycie tej technologii, jak i jej niepodważalne zalety na sali operacyjnej.
– W Pana opinii, technologie tego rodzaju mogą zrewolucjonizować oblicze chirurgii?
– Potencjał drzemiący w RSQ HOLO można adaptować na inny grunt niż chirurgia ortopedyczna. Generalnie, technologie, które przekładają się na zwiększenie efektywności lekarza, bezpieczeństwo i komfort pacjenta, to kierunek, w którym warto i należy podążać.
– Jakby Pan ocenił polską chirurgię pod kątem stosowania innowacyjnych urządzeń?
– Dostęp do RSQ HOLO ma obecnie sześć polskich szpitali, a do końca roku powinno pojawić się jeszcze kilka kolejnych. Jeśli chodzi o użycie innowacyjnych urządzeń, czy nowych technologii, to można powiedzieć, że skala tego zjawiska rośnie. Obszar ten jest zgłębiany przez lekarzy, którzy są otwarci na nowinki, zorientowani na samorozwój, a pacjenci doceniają benefity, które płyną z używania takich, a nie innych rozwiązań. Szersza dostępność nowoczesnych technologii, a co za tym idzie – większe grono jej beneficjentów, zależą jednak w głównej mierze od możliwości jej sfinansowania.