“Jeżeli już dzisiaj nie rozpoczniemy dyskusji i nie podejmiemy odpowiednich kroków, by rozwiązać problemy systemowe w zakresie chorób mózgu, to za kilka lat zderzymy się z falą tsunami gigantycznego kryzysu” – alarmuje prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiej Rady Mózgu i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Choroby neurologiczne i psychiczne dotyczą coraz większej liczby osób. Już dziś w Polsce populację osób z chorobami mózgu można szacować nawet na 15 mln osób przy uwzględnieniu zaledwie 12 schorzeń.
Opublikowany właśnie Raport „Brain Plan dla Polski. Strategia dla zdrowia mózgu”, przygotowany przy współpracy partnerów: Uczelnię Łazarskiego, Kancelarię Prawna DZP, Polską Radę Mózgu, Europejską Radę Mózgu oraz Fundację NeuroPozytywni analizuje szczegółowo istniejącą sytuację oraz przedstawia konkretne propozycje, które mogłyby doprowadzić do pozytywnych zmian w neurologii.
Brak profilaktyki, niska świadomość, nieefektywne modele opieki
Zdaniem autorów dokumentu kluczowe wyzwania w chorobach mózgu to: niska świadomość problemu, brak profilaktyki, fragmentaryczność opieki, niedofinansowanie świadczeń gwarantowanych w zakresie chorób mózgu oraz nieefektywna alokacja środków, braki kadrowe oraz nieefektywne modele opieki.
Propozycje rozwiązań, przedstawione w raporcie, koncentrują się wokół 3 priorytetów:
1. konieczność wprowadzenia do systemu opieki zdrowotnej definicji chorób mózgu i uczynienie działań na rzecz osób z chorobami mózgu priorytetem w polityce zdrowotnej państwa.
2. współpraca miedzy resortami i wprowadzenie opieki koordynowanej, wczesnej diagnostyki i nowoczesnych terapii.
3. stworzenie systemu profilaktyki chorób mózgu.
Konieczna profilaktyka, integracja działań i zwiększenie finansowania
Autorzy postulują m.in. zwiększenie finansowania realizowanych świadczeń opieki zdrowotnej oraz dostępu do farmakoterapii, jak również zwiększenie nakładów finansowych na organizacje opieki zdrowotnej; zwiększenie znaczenia badań naukowych (badań klinicznych oraz innych), w tym również w zakresie nakładów środków publicznych, oraz wzmocnienie roli Agencji Badań Medycznych; wprowadzanie premiujących jakość rozwiązań z zakresu koordynowanej opieki zdrowotnej; integrację działań Ministerstwa Zdrowia z innymi organami (Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rada Ministrów); stworzenie systemu profilaktyki chorób mózgu, opartego na założeniu, że profilaktyka stanowi zarówno dobro wspólne, jak i dobro indywidualne każdego obywatela.
Wnioski z “Brain Plan dla Polski” wpisać do polityki zdrowotnej
– Choroby neurologiczne generują poważne koszty, zarówno te bezpośrednie związane z ich leczeniem, jak również pośrednie, będące wynikiem tych chorób – gospodarcze i społeczne. Dlatego tak ważne jest, aby przygotowane przez grupę ekspertów klinicystów i ekonomistów rekomendacje „Brain Plan dla Polski” zostały dostrzeżony przez decydentów, a wnioski z nich płynące wpisane do priorytetów polityki zdrowotnej państwa. Konieczne jest zwiększenie nakładów na leczenie chorób mózgu, niezbędne jest wprowadzenie rozwiązań organizacyjnych, które umożliwią prowadzenie właściwej opieki nad chorymi. Istotną kwestią są kadry – brakuje lekarzy neurologów i psychiatrów, brakuje pielęgniarek i rehabilitantów. Bez nich opieka jest po prostu niemożliwa. To ostatni dzwonek, aby zająć się wyzwaniami związanymi z narastającą falą chorób mózgu, bo to prawdziwa fala tsunami! Wierzę, że nasi decydenci odpowiedzialni za stan służby zdrowia w Polsce zechcą pochylić się nad tematem, jesteśmy otwarci na dialog i współpracę na każdej płaszczyźnie. Czekamy tylko na sygnał – powiedział prof. Jarosław Sławek, prezes Polskiej Rady Mózgu i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
– Strategiczny raport dla zdrowia mózgu „Brain Plan dla Polski” zostanie przekazany decydentom w polskim systemie ochrony zdrowia z nadzieją, że znajdująca się w nim analiza stanie się podstawą do podjęcia działań poprawiających opiekę nad pacjentami dotkniętymi chorobami mózgu w ramach polskiego systemu opieki zdrowotnej – dodaje Iza Czarnecka-Walicka, prezes Fundacji NeuroPozytywni.
/ mzdrowie