Biobankowanie pomaga w poznaniu genetycznych przyczyn chorób cywilizacyjnych, w tym chorób rzadkich. Pracownia Biobank działająca przy Katedrze Biofizyki Molekularnej UŁ to jedna z niewielu placówek w Polsce, które gromadzą i badają próbki materiału biologicznego w postaci śliny, krwi, DNA.
Biobankowanie pomaga w poznaniu genetycznych przyczyn chorób rzadkich
W Łodzi zorganizowano akcję zachęcającą do oddawania próbek śliny. W trakcie trwania akcji pracownicy naukowi Uniwersytetu Łódzkiego wyjaśniali, dlaczego pomaga to w poznaniu genetycznych przyczyn chorób cywilizacyjnych, w tym chorób rzadkich.
Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, profesor Antoni Różalski zwrócił uwagę, że akcję zorganizowała pracownia Biobank działająca przy Katedrze Biofizyki Molekularnej UŁ. Jest to jedna z niewielu placówek w Polsce, które gromadzą i badają próbki materiału biologicznego w postaci śliny, krwi, DNA.
“Ten zebrany materiał biologiczny służy do izolacji materiału genetycznego, który podlega następnie badaniom. Wyniki tych badań są porównywane i mogą być wykorzystane m.in. do prognozowania, przygotowywania projektów, programów mających na celu rozpoznanie zagrożeń w danym terenie różnego rodzaju chorobami” – mówił profesor Różalski.
Biobanki rozwijają medycynę spersonalizowaną
Pracownicy Biobanku podkreślali, że gdyby nie było biobanków, trudno byłoby prowadzić skutecznie badania nad przyczynami i sposobami leczenia wielu chorób rzadkich i nieuleczalnych, nie można byłoby mówić o rozwoju medycyny spersonalizowanej, czyli dostosowywaniu sposobu leczenia danej choroby do konkretnego pacjenta.
Badania, które dzięki biobankowaniu można prowadzić, mogą też pomóc przyszłym pokoleniom – można dzięki nim np. dowiedzieć się, jakie choroby cywilizacyjne mogą zagrażać w przyszłości, jak się przed nimi bronić, jak żyć, aby ich uniknąć. Naukowcy zwracają jednak uwagę, że statystyczny Polak niewiele wie o biobankowaniu. Tymczasem, aby te badania były skuteczne powinno się dysponować dużą liczbą próbek materiału biologicznego.
źródło: PAP Nauka w Polsce / UŁ / mzdrowie