Wielodyscyplinarne, koordynowane podejście do leczenia pacjentów z rakiem prostaty czy pęcherza moczowego będzie podstawą leczenia takich chorych w tworzonym przez Białostockie Centrum Onkologii uroonkologicznym unicie.
“Mamy świadomość, że choroby onkologiczne wymagają skoordynowanej, interdyscyplinarnej opieki, dlatego tworzymy Uroonco Unit, w którym lekarze różnych specjalności, czyli urolodzy, onkolodzy, onkolodzy radioterapeuci, patomorfolodzy będą pochylać się nad pacjentem wspólnie, żeby wybrać i zaproponować pacjentowi najlepszą formę leczenia” – powiedziała wicedyrektor BCO ds. medycznych dr Dorota Kazberuk.
Wicedyrektor dodała, że system unitu już działa, odbywają się konsylia lekarskie, podczas których dokładnie analizowana jest sytuacja danego pacjenta i podejmowane decyzje, ustalana konkretna droga leczenia i harmonogram. Pacjent ma swojego koordynatora. BCO ma już w swojej strukturze Breast Cancer Unit do leczeniu raka piersi i Colorectal Cancer Unit do leczenia raka jelita grubego i nowotworów przewodu pokarmowego.
Od września 2020 w strukturach BCO istnieje pododdział urologiczny, który stanie się oddziałem. Na pododdziale i w poradni przyjmowanych jest coraz więcej pacjentów. Unit powstanie, gdy będą spełnione kryteria formalne. Wtedy będzie się to oznaczać otrzymanie dodatkowych środków z NFZ. Termin jest jeszcze nieustalony. Dorota Kazberuk dodała, że przedtem trzeba się do tego przygotować, nauczyć stosować wszystkie wymagane dla unitu procedury, a to wymaga czasu.
“Na pewno zgromadzenie lekarzy wielu specjalności i wielodyscyplinarność leczenia – jeżeli jest to w jednym ośrodku – pomaga pacjentom, bo jest to krótsza droga do poszczególnych specjalistów i łatwiejszy kontakt ze specjalistami” – mówi dr Robert Kozłowski, wojewódzki konsultant w dziedzinie urologii, ordynator oddziału urologii w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku, który wykonuje w tym szpitalu operacje z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Wykonano dotąd ponad 270 takich operacji. Dodał, że tylko prywatne placówki w Polsce zrobiły ich więcej.
Prof. Jacek Fijuth z Regionalnego Ośrodka Onkologii i Hematologii im. M. Kopernika w Łodzi, prezes PTRO powiedział, że otwarcie oddziału uroonkologicznego w BCO zapewni pacjentom kompleksową diagnostykę i wielospecjalistyczne leczenie, a te nowotwory, np. rak prostaty czy pęcherza moczowego, nerki, to wciąż istotny problem epidemiologiczny. Spersonalizowane, wielodyscyplinarne leczenie z udziałem chirurga onkologa, radioterapeuty i onkologa klinicznego, odbycie wspólnie konsylium lekarskiego, podejmowanie decyzji o metodzie leczenia po wcześniejszej szczegółowej diagnostyce według międzynarodowych standardów – to największa szansa na wyleczenie. “Wyposażenie oddziału, doskonała kadra medyczna i ugruntowane dziesięcioleciami doświadczenie BCO gwarantuje w moim przekonaniu sukces” – mówi Jacek Fijuth.
Cały czas najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn jest rak prostaty. Prof. Fijuth powiedział, że ten nowotwór jest “wpisany w życiorys mężczyzny”, jest powszechny, ryzyko tego raka wzrasta wraz z wiekiem, dlatego każdy mężczyzna powyżej 50 lat powinien wykonywać badania, np. oznaczać poziom PSA. Zaznaczył, że u części mężczyzn nowotwór prostaty rozwija się nie dając objawów, a nawet gdy jest wcześnie zdiagnozowany (gdy jest niskie ryzyko dalszego rozwoju choroby) nie wymaga leczenia.
“Aktualnie standardem jest aktywna obserwacja, taki specjalistyczny nadzór, który wymaga okresowej kontroli lekarskiej, okresowej diagnostyki i podejmuje się leczenie wyłącznie w sytuacji, kiedy ten nowotwór staje się bardziej agresywny. Niestety u sporej części mężczyzn ten nowotwór od początku przebiega agresywnie” – mówi prof. Fijuth.