Firma Mallinckrodt plc ogłosiła wyniki badań wykazujących skuteczność fotoferezy pozaustrojowej towarzyszącej standardowemu leczeniu miejscowemu u pacjentów po przeszczepie płuc z syndromem zarostowego zapalenia oskrzelików (BOS).
Badania retrospektywne wykazały, że w porównaniu do zastosowania wyłącznie standardowego, celowanego leczenia BOS, dodanie terapii ECP znacząco podnosi prawdopodobieństwo przeżycia u pacjentów z podwójnym przeszczepem płuc cierpiących na BOS. W okresie obserwacyjnym sięgającym do 15,5 roku prawdopodobieństwo przeżycia było wyższe o około 30% u pacjentów leczonych ECP w porównaniu do przypadków kontrolnych.
Badania dotyczyły wykorzystania terapii ECP jako opcji leczenia empirycznego u pacjentów po przeszczepie płuc z BOS. Celem badania była ocena kosztów szpitalnych i wartości klinicznej ECP jako terapii towarzyszącej standardowemu leczeniu miejscowemu BOS w porównaniu do samego leczenia standardowego. Technologią ECP wykorzystaną w badaniach był system UVAR XTS.
Firma Mallinckrodt jest jedynym na świecie dostawcą zatwierdzonych, w pełni zintegrowanych systemów wykonywania immunomodulacyjnego leczenia z ECP. Platformy leczenia Therakos, w tym najnowsza generacja systemu fotoferezy THERAKOS CELLEX, wykorzystywane są w akademickich centrach medycznych, szpitalach i ośrodkach leczenia w niemal 40 krajach, a jak do tej pory przeprowadzono na świecie ponad milion zabiegów.
/ mzdrowie