Firma Sanofi, jako podmiot odpowiedzialny, opublikowała we współpracy z URPL szczegółową instrukcję dotyczących środków ostrożności, które należy zastosować w terapii COVID – 19 wykorzystującej hydroksychlorochinę.
Lek zawierający hydroksychlorochinę nie ma wskazania do leczenia choroby COVID-19 w żadnym kraju świata. Dlatego każde przepisanie hydroksychlorochiny w tym celu ma status pozarejestracyjny – podkreśla Sanofi. Firma ostrzega, że że hydroksychlorochina powoduje wydłużenie odstępu QT i wynikające z tego zaburzenia rytmu serca u pacjentów z określonymi czynnikami ryzyka. „Nasilenie wydłużenia odstępu QT może również zwiększać się wraz z rosnącym stężeniem hydroksychlorochiny. To ryzyko sercowe może być zwiększone w przypadku stosowania hydroksychlorochiny łącznie z innymi lekami, o których wiadomo, że wydłużają odstęp QT, takimi jak azytromycyna” – czytamy w komunikacie.
W ostatnim czasie zaobserwowano znaczny wzrost liczby zgłoszeń ciężkich i zagrażających życiu przypadków wydłużenia odstępu QT, zaburzeń rytmu serca typu torsade de pointes, omdlenia, zatrzymania krążenia i nagłego zgonu, powiązanych czasowo ze stosowaniem hydroksychlorochiny jednocześnie z innymi lekami, o których wiadomo, że wydłużają odstęp QT, takimi jak azytromycyna.
„Fachowemu personelowi medycznemu zaleca się zachowanie ostrożności w przypadku stosowania hydroksychlorochiny poza zarejestrowanymi wskazaniami (off-label) w leczeniu choroby COVID-19. Chorzy powinni być dokładnie oceniani przez lekarzy przepisujących leki, a jednoczesne stosowanie hydroksychlorochiną z każdym lekiem wydłużającym odstęp QT powinno być nadzorowane przez lekarza w szpitalu, jak również należy uważnie monitorować pacjentów” – ostrzega Sanofi.
Zalecane jest podjęcie następujących środków ostrożności:
- Zastosować najmniejszą możliwą dawkę hydroksychlorochiny.
- Monitorować pracę serca przy rozpoczęciu i w trakcie leczenia.
- Regularnie monitorować poziom potasu i magnezu w surowicy.
- Rozważyć przerwanie stosowania hydroksychlorochiny, jeżeli wartość odstępu Qtc wzrośnie o >60 milisekund lub bezwzględna wartość odstępu QTc wyniesie >500 milisekund.
Chlorochinę i hydroksychlorochinę stosuje się do leczenia malarii i niektórych chorób autoimmunologicznych. Obie substancje są obecnie badane na całym świecie w kierunku ich wykorzystania do leczenia COVID-19. Jednak ich skuteczność w leczeniu zakażenia koronawirusem nie została jeszcze udowodniona. „Dlatego bardzo ważne jest, aby pacjenci stosowali chlorochinę i hydroksychlorochinę tylko zgodnie z zatwierdzonymi wskazaniami. W ramach badań klinicznych lub krajowych programów pilnej pomocy leczenia COVID-19 lek należy stosować zgodnie z ustalonymi krajowymi protokołami – zalecają Urząd Rejestracji oraz Europejska Agencja Leków.
W Polsce chlorochinę produkuje Adamed (nazwa handlowa Arechin), a hydroksychlorochinę dostarcza Sanofi (Plaquenil). Leki wydawane są na receptę, w czasie epidemii Ministerstwo Zdrowia objęło je ścisłą reglamentacją.
© mZdrowie.pl