Polskie Towarzystwo Reumatologiczne opublikowało oświadczenie, w którym podkreśla, że dostęp pacjentów z zapalnymi chorobami stawów do skutecznych terapii w Polsce ulegnie znacznemu poszerzeniu.
Polskie Towarzystwo Reumatologiczne z ogromną satysfakcją przyjmuje dobre dla pacjentów zmiany i wierzy, że kolejne miesiące i lata będą stały nadal pod znakiem postępu w leczeniu chorób reumatycznych w Polsce. Reumatolodzy wskazują, że poprawa dostępu do leczenia dotyczy czterech programów lekowych:
- B.33 – leczenie aktywnej postaci reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów (MIZS)
- B.35 – leczenie aktywnej postaci łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS)
- B.36 – leczenie aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK)
- B.82 – leczenie pacjentów z aktywną postacią spondyloartropatii
Poszerzenie dostępu do refundowanych terapii od 1 lipca 2022 r. obejmuje:
- nowe substancje czynne w nowych wskazaniach klinicznych w reumatologii
- nintedanib (inhibitor kinaz tyrozynowych) – choroba śródmiąższowa płuc związana z twardziną układową (SSc-ILD)
- nowe substancje czynne w dotychczas refundowanych wskazaniach w reumatologii
- anakinra (inhibitor receptora IL-1) – postać układowa MIZS i choroba Stilla u dorosłych
- upadacytynib (inhibitor JAK1) – RZS, ZZSK i ŁZS
- nowe wskazania kliniczne dla leków dotychczas refundowanych w reumatologii
- iksekizumab (inhibitor IL-17) – ZZSK oraz w osiowa i obwodowa postać SpA
- sekukinumab (inhibitor IL-17) – osiowa i obwodowa postać SpA
Wszystkie powyższe zmiany są zgodne z licznymi stanowiskami Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz były długo wyczekiwane przez reumatologów i pacjentów z chorobami zapalnymi stawów w Polsce – podkreśla stanowisko PTR. I dodaje, że dla pacjentów z nieradiograficzną postacią SpA wszystkie leki refundowane w programie powinny być dostępne, zarówno w postaci osiowej, jak i obwodowej. Takie kryteria obowiązują dla certolizumabu pegol oraz dwóch nowych leków w programie lekowym z grupy inhibitorów IL-17. Niestety kryteria refundacyjne obejmujące postać obwodową nie dotyczą etanerceptu, co jest nieuzasadnione klinicznie oraz ekonomicznie i było zgłaszane ministrowi zdrowia przez Polskie Towarzystwo Reumatologiczne i konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii.
PTR podkreśla, że dostępność do innowacyjnych leków o różnych mechanizmach działania pozwala na osiągnięcie remisji klinicznej u co raz większej liczby pacjentów i utrzymanie tego stanu przez co raz dłuższy czas w ciągu całego ich życia. Dostępność do leków o różnych drogach podawania pozwala na optymalizacje terapii zgodnie z preferencjami pacjenta. Objęcie refundacją wymienionych leków w kolejnych wskazaniach klinicznych – to według PTR kolejny milowy krok dla pacjentów w Polsce, który pozwoli to na skuteczne leczenie co raz większej liczby pacjentów.
Polskie Towarzystwo Reumatologiczne wymienia także kolejne leki, których refundacja jest oczekiwana przez pacjentów i lekarzy, w tym. m.in. anifrolumab (toczeń rumieniowaty układowy), canakinumab (postać układowa MIZS i choroba Stilla u dorosłych), filgotynib (RZS) i guselkumab (ŁZS).
Jednocześnie Polskie Towarzystwo Reumatologiczne “z niepokojem przyjmuje decyzję ministra zdrowia o braku kontynuacji refundacji leku Enbrel w dawce 50 mg, co dla dorosłych pacjentów w Polsce z rozpoznaniem RZS, ZZSK i ŁZS oznacza dostępność tylko jednego leku zawierającego substancję czynna etanercept – Erelzi, w tej dawce.” PTR wskazuje, że do dnia 30 czerwca lek Enbrel w dawce 50 mg może być nadal wydawany pacjentom we wskazaniach RZS, ŁZS i ZZSK na koszt płatnika publicznego w ilości zabezpieczającej terapię na maksymalnie 6 miesięcy.
Polskie Towarzystwo Reumatologiczne ma nadzieję, że w przyszłości możliwy jest powrót do większego bezpieczeństwa lekowego dla pacjentów leczonych etanerceptem w Polsce i konkurencji, która była korzystna dla pacjentów i płatnika publicznego.
Reumatolodzy wyrażają również nadzieję, że ”toczące się aktualnie prace pozwolą na wprowadzenie w niedalekiej przyszłości ustalonych wspólnie z Ministerstwem Zdrowia i AOTMiT korzystnych zmian w wycenie świadczeń w reumatologii, w tym wprowadzenie nowego świadczenia wczesnej diagnostyki chorób reumatycznych oraz wprowadzenie rocznego ryczałtu ambulatoryjnego w programach lekowych”.