Rok 2021 będzie kolejnym przełomowym rokiem dla pacjentów. Propozycje zmian opisów wszystkich programów lekowych w reumatologii zostały pozytywnie ocenione. Od 1 stycznia 2021 r. pacjenci z ZZSK i ŁZS mogą być leczeni zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i rekomendacjami, tak jak postulowaliśmy – mówi dr Marcin Stajszczyk.
Zgodnie z nowym wykazem leków refundowanych od 1 stycznia 2021 r. kryteria programów lekowych dla pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów i zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa zostały zmienione – dostosowane do aktualnej wiedzy medycznej i rekomendacji. W ramach programu lekowego dla pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów refundacją objęta została jedna nowa substancja czynna, a w ramach programu lekowego dla pacjentów ze spondyloatropatią osiową bez zmian radiograficznych refundacją objęto jeden lek biologiczny biopodobny.
Polskie Towarzystwo Reumatologiczne i konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii opublikowali oświadczenie, że zmiany w opisie obu programów lekowych są w pełni zgodne z ich propozycjami, przypominając że zostały także pozytywnie ocenione przez Radę Przejrzystości AOTMiT – “Powyższe zmiany to kolejny milowy krok w poszerzaniu dostępu do terapii dla pacjentów z chorobami zapalnymi stawów w Polsce, stanowiący wspólny sukces Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, konsultanta krajowego w dziedzinie reumatologii, AOTMiT i Ministra Zdrowia. Leczenie zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i rekomendacjami może pozwolić na uzyskanie i utrzymanie remisji oraz zachowanie pełnej sprawności u co raz większej liczby pacjentów”. Stanowisko podpisali prof. Marek Brzosko, prezes Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego i konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii oraz dr Marcin Stajszczyk, przewodniczący komisji PTR ds. polityki zdrowotnej i programów lekowych.
Wprowadzone zmiany w opisach dwóch programów lekowych:
- zmiana nazwy obu programów, podkreślająca znaczenie aktywnej postaci ŁZS i ZZSK, jako wskazania do leczenia – B.35 – leczenie aktywnej postaci łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS) oraz B.36 – leczenie aktywnej postaci zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK)
- zniesienie administracyjnego ograniczenia czasu leczenia dla pacjentów z ŁZS i ZZSK,
- umożliwienie pacjentom z ŁZS kwalifikacji do programu od stopnia umiarkowanej aktywności choroby (co najmniej 3 zajęte stawy lub przyczepy ścięgniste lub DAS28 >3,2 lub DAS >2,4),
- umożliwienie pacjentom z ŁZS z aktywną postacią łuszczycy definiowaną jako PASI >10 oraz DLQI >10 oraz BSA >10 kwalifikację do programu z zajętą mniejszą liczbą stawów lub przyczepów ścięgnistych, czyli z obecnym zapaleniem oraz tkliwością co najmniej jednego stawu lub przyczepu ścięgnistego,
- w przypadku postaci obwodowej ŁZS usunięcie wymogu potwierdzania zapalenia przyczepów ścięgnistych w badaniu USG lub MR oraz pozostawienie do decyzji lekarza prowadzącego, jako opcji leczenia miejscowego, podania glikokortykosteroidów w okolicę zapalnie zmienionego przyczepu ścięgna,
- umożliwienie optymalizacji dawkowania leków (zmniejszanie dawek lub wydłużanie odstępu pomiędzy kolejnymi dawkami) u wszystkich pacjentów, u których uzyskano cel terapii,
- ujednolicenie opisu dotyczącego terminów oceny skuteczności leczenia i badań monitorujących oraz zwiększenie marginesu dla wszystkich wizyt do jednego miesiąca.
Dla pacjentów z aktywną postacią ŁZS refundacją objęto nową substancję czynną – Ixekizumab (Taltz, 80 mg), kolejny lek z grupy inhibitorów IL-17. W ramach programu lekowego B.35 ixekizumab jest dostępny zarówno w pierwszej, jak i kolejnych liniach terapii po nieskuteczności lub nietolerancji innych leków.
Dla pacjentów z postacią osiową spondyloatropatii w programie lekowym B.82 refundacją objęto pierwszy lek biologiczny biopodobny dla etanerceptu – Erelzi w dawce 25 mg i 50 mg. Jednocześnie w tym samym programie refundacją objęto lek Enbrel w dawce 25 mg (lek Enbrel w dawce 50 mg został objęty refundacją w programie lekowym B.82 od 1 września 2020 r.).
“Mamy nadzieję, że od 1 marca takie same zmiany zostaną wprowadzone dla pacjentów z RZS, MIZS i SpA. Zniesienie ograniczeń czasu leczenia jest ważne dla wszystkich chorych z zapalnymi chorobami stawów, ale szczególnie istotne dla dzieci” – mówi dr Marcin Stajszczyk, kierownik Oddziału Reumatologii i Chorób Autoimmunologicznych Śląskiego Centrum Reumatologii w Ustroniu, przewodniczący komisji PTR ds. polityki zdrowotnej i programów lekowych.
Oczekiwane zmiany dotyczą programów lekowych dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów i młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów (program lekowy B.33) oraz spondyloatropatią bez zmian radiograficznych (program lekowy B.82) – chodzi o dostosowanie ich kryteriów do aktualnej wiedzy medycznej i rekomendacji.
© mZdrowie.pl