Kolejne choroby rzadkie wchodzą do pełnej opieki refundacyjnej – poinformował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Bezpłatne opatrunki dla chorych na pęcherzowe oddzielanie się naskórka (EB) i leki dla cierpiących na chorobę Fabry’ego trafią do pacjentów.
“Kolejne choroby, tzw. choroby rzadkie wchodzą do pełnej opieki refundacyjnej, pełnej opieki polskiego systemu opieki zdrowia” – powiedział minister zdrowia. Dodał, że często pacjenci chorzy na chorobę rzadką to grupy około 100 osób lub kilkuset osób, były często pomijane do tej pory jako nieliczne, a warto pamiętać, że należy każdego pacjenta traktować indywidualnie.
“Wiemy, że pacjenci z EB potrzebują opatrunków, produktów do pielęgnacji skóry, do zdejmowania opatrunków, specjalnych odżywek, plastrów, środków do dezynfekcji” – mówił prof. Szumowski i dodał, że produkty te będą indywidualnie dobierane i ustalane z lekarzem w szpitalu, który wybierze pacjent, a produkty zostaną przez nich odebrane w aptece szpitalnej lub w uzasadnionych przypadkach dostarczone do domu pacjenta. “Chorzy na uzyskają bezpłatny dostęp do niezbędnych dla nich opatrunków i wyrobów medycznych. Środki te będą finansowane z pieniędzy publicznych” – podkreślił minister zdrowia.
Lista bezpłatnych wyrobów medycznych obejmuje m.in. specjalistyczne opatrunki, bandaże, opaski, przylepce, rękawy opatrunkowe, preparaty i płyny dezynfekcyjne, igły jednorazowego użytku, a także żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.
Nowy program lekowy dla pacjentów z chorobą Fabry’ego
“Pacjenci z chorobą Fabry’ego całe lata czekali na to, aby móc mieć zrefundowane leki, które ratują ich życie i zdrowie. Ta choroba wiąże się z bólami neuropatycznymi, zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego, chorobami kardiologicznymi i neurologicznymi. Są dwa leki, które będą dostępne dla wszystkich polskich pacjentów” – mówił minister zdrowia. Leki te od 1 września 2019 r. będą refundowane w ramach nowego programu lekowego.
“Do tej pory choroba Fabry’ego leczona była w Polsce jedynie objawowo. Teraz będzie można skutecznie jej przeciwdziałać poprzez dostarczenie do organizmu chorego brakującego enzymu” – zaznaczył minister zdrowia.
źródło: MZ/Twitter/mzdrowie