Prezes AOTMiT rekomenduje powszechne szczepienie przeciwko rotawirusom pod warunkiem obniżenia kosztu szczepień oraz rozważenia możliwości wprowadzenia, w pierwszej kolejności, szczepień w grupach wysokiego ryzyka z jednoczesną oceną efektywności klinicznej i kosztowej.
Rada Przejrzystości AOTMiT wydała wcześniej inną rekomendację, zawężając obowiązek szczepień przeciwko rotawirusom tylko do dzieci urodzonych przedwcześnie i z niską masą urodzeniową. Z tą decyzją nie zgadzają się eksperci, z którymi rozmawiał „Rynek Zdrowia”.
„Jako konsultant krajowy ds. neonatologii zostałam poproszona o opinię dotyczącą zasadności włączenia szczepień przeciwko rotawirusom do Programu Szczepień Ochronnych. Choć wymagające największej ochrony są wcześniaki, to jasno zaznaczyłam, że rekomenduję podanie szczepionki przeciwko rotawirusom wszystkim noworodkom, a nie tylko wcześniakom. Jeżeli chodzi o wcześniaki, chcemy mieć możliwość podawania im szczepienia w warunkach szpitalnych, a nie ambulatoryjnie. Pierwszą dawkę szczepionki trzeba podać przed ukończeniem przez dziecko 12. tygodnia życia. Wcześniaki często są wtedy jeszcze na oddziale neonatologicznym. Wszystkie dzieci powinny być chronione przed niepotrzebnymi infekcjami rotawirusowymi” – mówi prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. Dr hab. Ernest Kuchar, przewodniczący Zarządu Polskiego Towarzystwa Wakcynologicznego wskazuje, że od dawna wnioskował o włączenie sprawdzonego i bezpiecznego szczepienia przeciwko rotawirusom jako obowiązkowego do Programu Szczepień Ochronnych dla wszystkich zdrowych niemowląt w Polsce.