Długoterminowe dane z badań fazy III wykazują, że lek adukanumab zmniejsza patologie leżące u podstaw choroby Alzheimera u pacjentów leczonych przez okres ponad dwóch lat.
Dane z 3. fazy badań klinicznych wskazują, że po prawie dwóch i pół roku leczenia adukanumabem u pacjentów nadal obserwowano znaczące zmniejszenie dwóch kluczowych patologii występujących w chorobie Alzheimera: blaszek beta-amyloidu i stężenia p-tau181 w osoczu. Pogorszenie stanu klinicznego było mniejsze niż u pacjentów, u których stężenie p-tau181 w osoczu nie było obniżone.
Wyniki wskazują na możliwość utrzymywania się korzyści z leczenia w dłuższej perspektywie czasowej dzięki stałej redukcji blaszek beta-amyloidu. „Są to istotne wyniki, które poszerzają naszą wiedzę na temat amyloidu i biomarkerów, takich jak p-tau 181, w chorobie Alzheimera. Mogą one pomóc w określeniu, jak długo pacjenci mogą odnosić korzyści z leczenia mającego na celu redukcję beta-amyloidu” – powiedziała dr Samantha Budd Haeberlein, dyrektor działu rozwoju leków w chorobach neurodegeneracyjnych w firmie Biogen. – „Dane te pokazują, że długotrwałe leczenie adukanumabem po upływie dwóch lat w dalszym ciągu zmniejsza nasilenie patologii choroby Alzheimera”.
W obu badaniach fazy III wykazano, że u pacjentów, u których w 78. tygodniu zaobserwowano zmniejszenie stężenia p-tau181, wystąpiło spowolnienie progresji klinicznej we wszystkich czterech klinicznych punktach końcowych, mierzących funkcje poznawcze oraz codzienne funkcjonowanie.
Wyniki z przedłużonych długoterminowych badań fazy III zostały przedstawione podczas Międzynarodowej Konferencji na temat Chorób Alzheimera i Parkinsona w Barcelonie. Adukanumab nie jest zarejestrowany w Unii Europejskiej, natomiast uzyskał warunkową rejestrację amerykańskiej FDA. Jest przeciwciałem monoklonalnym skierowanym przeciwko β-amyloidowi. Gromadzenie się blaszek β-amyloidu w mózgu jest charakterystyczną cechą będącą przyczyną choroby Alzheimera. FDA dokonała przyspieszonego zatwierdzenia leku na podstawie danych z badań klinicznych wykazujących wpływ adukanumabu na zmniejszenie blaszek β-amyloidu, biomarkera zastępczego, który z dużym prawdopodobieństwem może przewidywać korzyści kliniczne w tym przypadku spowolnienie postępu pogarszania się stanu klinicznego.
Adukanumab może powodować poważne działania niepożądane, w tym nieprawidłowości w obrazowaniu związane z amyloidem, tj. Amyloid Related Imaging Abnormalities; ARIA., które są częstym działaniem niepożądanym. Zazwyczaj ARIA nie powoduje żadnych objawów, ale może być stanem poważnym. Wyniki opublikowanych w Barcelonie nadań wykazały, że w kontrolowanym placebo okresie badań fazy III częstość występowania ARIA-E (Amyloid Related Imaging Abnormalities – nieprawidłowości radiologiczne związane z beta-amyloidem – wynikające z obrzęku)) w grupie otrzymującej dawkę 10 mg/kg wynosiła 35,2%. Była ona wyższa wśród nosicieli APOE ε4 (43,0%) niż wśród osób niebędących nosicielami (20,3%). Chociaż większość przypadków ARIA przebiega bezobjawowo, mogą towarzyszyć im poważne objawy (0,3% uczestników w grupie otrzymującej dawkę 10 mg/kg w badaniach fazy 3). Większość zdarzeń (98,2%) związanych z ARIA-E ustąpiła w trakcie badania, najczęściej w ciągu 12-16 tygodni.
Producent kontynuuje prace mające na celu dokładniejsze scharakteryzowanie oraz zrozumienie ryzyka wystąpienia ARIA.