Nowa lista leków refundowanych objęła nowe leki na szpiczaka plazmocytowego, a także na niedrobnokomórkowego raka płuca i ostrą białaczkę limfoblastyczną.
Darzalex i Kyprolis refundowany u chorych na szpiczaka plazmocytowego
Według komunikatu Ministerstwa Zdrowia najważniejszą zmianą jest włączenie do refundacji dwóch leków dla chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego. Darzalex (daratumumab) i Kyprolis (karfilzomib) będą dostępne dla pacjentów zakwalifikowanych do programu „Leczenie chorych na opornego lub nawrotowego szpiczaka plazmocytowego”.
Alecensa refundowana w leczeniu raka płuca, Blincyto refundowany u chorych na ostrą białaczkę
W programie „Leczenie niedrobnokomórkowego raka płuca” refundacją został objęty lek Alecensa (alectinibum) w ramach pierwszej linii leczenia oraz po niepowodzeniu terapii kryzotynibem. Natomiast w programie lekowym „Leczenie chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną” na listę wpisano lek Blincyto (blinatumomab). (Przeczytaj o odkryciu białka, które ma kluczowe znaczenie dla rozwoju ostrej białaczki szpikowej).
Bosulif możliwy do zastosowania u chorych na przewlekłą białaczkę szpikową
W programie lekowym „Leczenie chorych na przewlekłą białaczkę szpikową” – pojawiła się możliwość odstawienia nilotynibu u pacjentów, którzy uzyskali trwałą głęboką odpowiedź molekularną w czasie leczenia tym inhibitorem po wcześniejszym leczeniu imatynibem, będzie też możliwe zastosowanie trzeciego inhibitora kinazy tyrozynowej drugiej generacji (Bosulif) w przypadku nietolerancji wcześniejszego leczenia w programie dwoma inhibitorami kinazy tyrozynowej drugiej generacji.
Do refundacji wszedł również lek zawierający substancję czynną peginterferonum, który w określonych wskazaniach będzie dostępny dla pacjentów chorych na czerwienicę prawdziwą, chorych na nadpłytkowość samoistną, chorych na pierwotne i wtórne zwłóknienie szpiku oraz kobiet w ciąży z przewlekłą białaczką szpikową wymagających leczenia cytoredukcyjnego.
/ mzdrowie